Palyatif bakım alan kanser hastalarına bakım veren bireylerin spiritüel iyilik durumu, bakım yükü ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study into the relation between spiritual goodness status, care burden and life quality of the individuals giving care to cancer patients taking palliative care
- Tez No: 689128
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tanımlayıcı- ilişki arayıcı çalışmanın amacı kanser hastasına palyatif bakım veren bireylerin spiritüel iyilik durumu, bakım yükü ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmamızın evrenini Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji-A ve Palyatif Bakım Servislerinde 21.01.2020- 15.04.2021 tarihleri arasında yatan kanser hastalarının primer bakım verenleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine; araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan palyatif bakım alan kanser hastasına bakım veren 135 birey alınmıştır. Veriler“Bakım Veren Tanıtım Formu”,“Hasta Tanıtım Formu”,“Bakım Verme Yükü Ölçeği”, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği“ ve ”SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği" kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi ve Tek Yönlü (One Way) Anova Analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans testi ve Post-Hoc test istatistiklerinden Tukey HSD Tamhane's testi, Bonferroni testi, Pearson ve Sperman Korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bakım verenlerin Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ile Bakım Verme Yükü Ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study is to investigate the relation between spiritual goodness status, care burden and quality of life of the individuals giving care to cancer patients taking palliative care. The population of the study was made up of premiere care givers of cancer in-patients between the dates of 21.01.2020 and 14.04.2021 at the Medical Oncology-A and Palliative Care Servicesof Ankara City Hospital. A total sum of 135 individuals suitable for the inclusion criteria of the study, volunteering in the study, whose written and oral consents were taken, and giving care to cancer patients taking palliative care were included in the study. The data of the study was collected using“Introdution Form of Care Givers”,“Introduction Form of Patient”,“Care Giving Burden Scale”,“Spiritual Well-Being Scale”and“SF-36 Quality of Life Scale”. In the evaluation of the data showing normal distribution, t test, One-way ANOVA Analysis were used in the independent groups of parametric tests and of Post-Hoc tests Tukey HSD and Tamhane's. In the evaluation of the data not showing normal distribution, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis Variance test were used and to determine the significant difference source found between the groups as a result of the analysis, Bonferroni test, a Post-Hoc test statistic was used. In order to investigate the relation between data, Pearson and Spearman Correlation analysis and regression analysis was made.