Diyabetik retinopatili hastalarda intravitreal enjeksiyonun etkisinin ön segment optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intravitreal injection in patients with diabetic retinopathy by anterior segment optical coherence tomography
  1. Tez No: 689126
  2. Yazar: ABDULKADİR CAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diabetes mellitus tüm dünyada en sık rastlanan endokrin hastalıktır. Değişik toplumlarda görülme sıklığının %1-2 olduğundan bahsedilmektedir. Diyabetik hastalarda yapılan araştırmalarda, korneada değişiklikler, katarakt, sklerada değişiklikler, retinal kapiller iskemik değişiklikler, makula ödemi ve iskemisi, optik nöropati, vitreus hemorajisi, traksiyonel retina dekolmanına kadar değişebilen birçok patoloji görülmüştür. Çalışmamızın amacı ana bilim dalımıza başvuran farklı seviyelerde tanı ve tedavi almış diyabetli hastalardaki korneal, limbal, skleral değişiklikleri hem birbirleriyle hem de kontrol grubu ile kıyaslayarak ön segment optik koherens tomografi yardımıyla değerlendirmektir. Trakya üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda Ocak 2020-Ocak 2021 arasında DR tanısıyla takip ve tedavi edilen hastaların dosya kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalara diyabetik retinopati tanısı ve optik koherens tomografi fundus floresein anjiografi ile konulmuştur. Göz tutulumu olmayan diyabetli 20 hastanın 20 gözü, diyabetik makuler ödemi olmayan non-proliferatif diyabetik retinopatili 25 hastanın 25 gözü, non-proliferatif diyabetik retinopatisi olan, diyabetik makuler ödem izlenen ve intravitreal enjeksiyon öyküsü olmayan 29 hastanın 29 gözü, non-proliferatif diyabetik retinopatisi olan, diyabetik makuler ödemi nedeniyle 3 doz intravitreal bevacizumab uygulanan 21 hastanın 21 gözü, non-proliferatif diyabetik retinopatisi olan, diyabetik makuler ödemi nedeniyle 3 doz intravitreal bevacizumab uygulanan ve sonrasında intravitreal deksametazon implant uygulanan 20 hastanın 20 gözü, hiçbir sistemik ve oküler hastalığı olmayan 20 hastanın 20 gözünün kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastalarımızın her birine Snellen eşeli ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği alınmış, biyomikroskopik muayenesinde gözyaşı krılma zamanı bakılmış, Schirmer testi uygulanmış ve oküler yüzey hastalık indeksi anketi yapılmıştır. Daha sonra hastalarımıza önce optik koherens tomografi çekimi eğitimli teknisyen tarafından uygulanmıştır. Yine aynı teknisyen ile ön segment optik koherens tomografi ölçümleri 4 kadrandan sklera, temporal limbal epitel ve santral kornea ölçümleri alınarak kaydedilmiştir. Bu ölçümler arasında otomatik olmayan ölçümler aynı hekim tarafından manuel olarak 3 tekrarlı ölçülmüş ve ortalamaları kayıt altına alınmıştır. Çalışmamızda diyabetli hastalarla kontrol grubu karşılaştırıldığında Schirmer testi, gözyaşı kırılma zamanı ve oküler yüzey hastalık indeksi skorunda anlmalı fark mevcuttur. İntravitreal enjeksiyon yapılan hastalarda enjeksiyon yapılan kadranlarda hem diğer gruplara göre hem de diğer üç kadranın ortalamasında göre anlamlı olarak incelme görülmüştür. Ayrıca diyabeti olan tek bir grupta epiretinal membran ve seröz makula dekolmanı olan hastalarda klinik muayene bulgularının istatistiksel olarak anlamlı olarak daha kötü olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar diyabetli hastalarda ön segment bulgularında sağlıklı hasta grubuna göre kuru göz benzeri semptomlarda istatistiksel olarak anlamlı artış olduğunu göstermiştir. Ayrıca intravitreal enjeksiyon yapılan kadranda skleral incelme saptanmıştır. Tek bir diyabetik grupta da olsa retinal inflamatuar belirteçlerin ön segment değişikliğiyle birliktelik gösterebileceğini saptadık. Sonuç olarak intravitreal enjeksiyon yapılırken kadran değiştirmek faydalı olabilir. Diyabetik hastalarda ön segment patolojileri açısından dikkatli olmak gereklidir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is the most common endocrine disease worldwide. It is mentioned that the incidence is 1-2% in different societies. Many pathologies ranging from corneal changes, cataracts, scleral changes, retinal capillary ischemic changes, macular edema and ischemia, optic neuropathy, vitreous hemorrhage, tractional retinal detachment have been observed in studies on diabetic patients. The aim of our study is to evaluate the corneal, limbal, and scleral changes in diabetic patients who applied to our department with different levels of diagnosis and treatment, with the help of anterior segment optical coherence tomography, by comparing them with each other and with the control group. The file records of the patients who were followed up and treated with the diagnosis of diabetic retinopathy between January 2020 and January 2021 in the Department of Ophthalmology at Trakya University Medical Faculty Hospital were retrospectively reviewed. Diabetic retinopathy was diagnosed with optical coherence tomography and fundus fluorescein angiography. 20 eyes of 20 patients with diabetes without ocular involvement, 25 eyes of 25 patients with non-proliferative diabetic retinopathy without diabetic macular edema, 29 eyes of 29 patients with non-proliferative diabetic retinopathy, diabetic macular edema and no intravitreal injection history, 29 eyes of non-proliferative diabetic retinopathy , 21 eyes of 21 patients who received 3 doses of intravitreal bevacizumab for diabetic macular edema, 20 eyes of 20 patients with non-proliferative diabetic retinopathy, who received 3 doses of intravitreal bevacizumab for diabetic macular edema and then intravitreal dexamethasone implant, 20 eyes of 20 patients without any systemic or ocular disease Records of 20 eyes were analyzed retrospectively. The best corrected visual acuity was obtained with the Snellen chart for each of our patients, the tear break time was measured in the biomicroscopic examination, the Schirmer test was applied, and the ocular surface disease index questionnaire was performed. Then, optical coherence tomography was applied to our patients by a trained technician. Anterior segment optical coherence tomography measurements were recorded by the same technician by taking sclera, temporal limbal epithelium and central cornea measurements from 4 quadrants. Among these measurements, non-automatic measurements were measured manually by the same physician in 3 repetitions and their averages were recorded. In our study, when the diabetic patients were compared with the control group, there was a significant difference in Schirmer test, tear break-up time and ocular surface disease index score. In patients who received intravitreal injection, a significant thinning was observed in the injected quadrants compared to both the other groups and the average of the other three quadrants. In addition, in a single diabetic group, clinical examination findings were found to be statistically significantly worse in patients with epiretinal membrane and serous macular detachment. These results showed that there was a statistically significant increase in dry eye-like symptoms in patients with diabetes compared to the healthy patient group in anterior segment findings. In addition, scleral thinning was detected in the quadrant of intravitreal injection. We found that retinal inflammatory markers could be associated with anterior segment changes, even in a single diabetic group. As a result, it may be beneficial to change quadrants during intravitreal injection. It is necessary to be careful in terms of anterior segment pathologies in diabetic patients.