Edebiyat hayatına katkısı bakımından Aydabir dergisi üzerine tematik bir inceleme
A thematic analysis of Aydabir journal with respect to its contribution to the literature
  1. Tez No: 689137
  2. Yazar: FEYZA CİNSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışmada Yusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon tarafından birinci dönemi 1935-1936, ikinci dönemi 1952-1955 yılları arasında çıkarılmış olan Aydabir dergisinde yayımlanan edebi metinlere, edebiyat hayatına katkısı bakımından tematik bir inceleme yapılmıştır. Aydabir'in yayın hayatında yer aldığı yıllardaki dergicilik faaliyetleri ve onun ideolojik, siyasî ve buna bağlı olarak kültürel arka planını çözümleyerek başladığımız çalışmanın birinci bölümünde, Aydabir dergisi içerik ve biçim özellikleri bakımından tanıtılmış; ikinci bölümünde, ilk olarak dergide yayımlanan şiirler temalarına göre tasnif edilip ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve ardından da şiir nevi üzerine yazılmış yazılar ile dergideki diğer şiir faaliyetleri (tercüme şiirler, şiir müsabakaları) değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü, kurmacaya dayalı türlerin (hikaye ve roman) ve bu türlerle ilgili yazıların ayrıntılı bir şekilde incelenmesine ayrılmış; dördüncü bölümde, dergide yer alan kurmaca dışı tüm yazılar (röportaj, hatıra, anket, tenkit, deneme, fıkra vb.) incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise Aydabir dergisindeki edebi faaliyetin, Türk edebiyatı içindeki yeri değerlendirilmiştir. Çalışmanın ''Ekler'' bölümünde, ele aldığımız edebi ürünlerin, yazar adlarına göre alfabetik indeksi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the literary texts published in Aydabir journal, the first period of which was published between 1935-1936 and the second period between 1952-1955 by Yusuf Ziya Ortaç and Orhan Seyfi Orhon, thematically with respect to their contribution to the literature. The first section begins by analyzing the journalism activities in the years when Aydabir appeared in publication life and its ideological, political, and thus cultural background, and introduces Aydabir journal in terms of content and style. The second section first classifies and examines the poems published in the journal according to their themes. Next, it evaluates the articles written on the genre of poetry and other poetry activities in the journal (translated poems, poetry competitions). The third section is allocated for a detailed examination of fictional genres (story and novel) and articles related to these genres. The fourth section reviews all non-fiction articles (interview, memoir, survey, criticism, essay, joke, etc.) in the journal. The conclusion section assesses the place of literary activity in Aydabir journal in Turkish literature. The appendix provides an index of the literary works discussed in the thesis in an alphabetical order of the writers' names.