Piyano eğitiminde öğrenme stratejilerinin kullanımının piyano performansı öz yeterlik düzeyine ve performans başarısına etkisi
The effect of the using of learning strategies in piano education on piano performance, self-efficiency level and performance achievement
- Tez No: 689168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, piyano eğitiminde öğrenme stratejilerini kullanımının piyano performansı öz yeterlik düzeyine ve performans başarısına etkisini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, araştırma yöntemine dayalı olarak araştırmacı tarafından piyano öğrencilerinin performanslarını arttırmaya yönelik 8 haftayı kapsayan piyano dersi öğretim programı hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalında 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında öğrenim gören, piyano eğitimi alan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan birinci sınıf öğrencileri (n=20) oluşturmaktadır. Araştırmada, piyano eğitiminde öğrenme stratejilerini kullanımının piyano performansı öz yeterlik düzeyine ve performans başarısına etkisini saptamak için deneysel model kullanılmıştır. Bu çerçevede araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz desen modelinde gerçekleştirilmiş; piyano dersini alan öğrencilerden rastgele (random) seçilen deney (n=10) ve kontrol (n=10) grupları oluşturulmuştur. Her iki grubun belirlenmesinde grupların özelliklerinin denk olmasına özen gösterilmiştir. Deney grubundaki öğrenciler ile 8 hafta öğrenme stratejilerinin kullanımına dayalı eğitim verilirken, kontrol grubu öğrencileri ile var olan normal süreçteki eğitime devam edilmiştir. Araştırmada, öğrencilerin piyano performansı öz yeterlik düzeylerini belirlemek için Gün ve Yıldız (2014) tarafından geliştirilen“Piyano Performansı Öz yeterlik Ölçeği”; piyano performans başarılarını belirlemek için ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Gözlem Formu”olmak üzere iki ölçme aracı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, her değişkene ait deney ve kontrol gruplarından elde edilen öntest ve sontest verilerinin çözümlenmesinde bağımsız grup t testi kullanılmış; bu test ile uygulanan eğitim sonucunda, deney ve kontrol gruplarının araştırmanın bağımsız değişkenleri açısından nasıl bir gelişme gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının deney öncesi denkliklerini ve deney sonrası ulaştıkları son seviyeleri belirlemek amacıyla öntestler ve sontestler üzerinde tek yönlü sınamayı gerçekleştirebilmek için bağımlı grup t testi kullanılmış; bu test ile uygulanan eğitim sonucunda hangi grubun deney sonunda daha yüksek seviyeye ulaştığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; piyano eğitiminde öğrenme stratejilerinin kullanımına yönelik etkinliklerin gerçekleştirildiği deney grubu ve var olan normal süreçte eğitim gören kontrol grubunun piyano performans başarısına ilişkin sontest puanları arasında deney grubunun lehine anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Diğer taraftan deney ve kontrol gruplarının piyano performansı öz yeterlik puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar elde edilememiştir. Sonuç olarak araştırmada, piyano eğitiminde öğrenme stratejilerinin kullanımının piyano performansı öz yeterlik düzeyi açısından etkili olmadığı; diğer taraftan piyano performans başarısını arttırmada, var olan normal sürece dayalı eğitimine göre çok daha etkili ve geliştirici olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to determine the effect of using learning strategies in piano education on piano performance self-efficacy and performance success. In this direction, based on the research method, the piano lesson curriculum covering 8 weeks is prepared by the researcher to increase the performance of the piano students. The study group of this research constitutes first year students (n=10) who study in Muğla Sıtkı Koçman University Fine Arts Education Department Music Education Department in the Fall Semester of the 2019-2020 Academic Year, take a piano lesson and voluntarily participate in the research. In this study, an experimental model is used to determine the effect of using learning strategies in piano education on piano performance self-efficacy level and performance success. Within this scope, the research has been carried out in a random pattern model with pretest-posttest control group; randomly selected experimental (n = 5) and control (n = 5) groups are formed from the students who take the piano lesson. In determining both groups, care has been taken to ensure that the characteristics of the groups are equal. While training based on the use of learning strategies is given for 8 weeks with the students in the experimental group, the education in the normal process has been continued with the control group students. In this study, in order to determine students' piano performance self-efficacy levels the“Piano Performance Self-Efficacy Scale”developed by Gün and Yıldız (2014), and the“Observation Form”developed by the researcher to determine the piano performance success are used as two measuring tools. Independent group t test is used in analyzing the data, in analyzing the pretest and posttest data obtained from the experimental and control groups belonging to each variable and, as a result of the training applied with this test, it has been determined how the experimental and control groups developed in terms of the independent variables of the research. In addition, the dependent group t test is used to perform one-way testing on the pretests and posttests in order to determine the pre-experiment equivalence of the experimental and control groups and the final levels reached after the experiment and, as a result of the training applied with this test, it has been determined which group reached the higher level at the end of the experiment. As a result of this research, significant differences in favor of the experimental group is determined between the posttest scores of the experimental group in which activities for the use of learning strategies in piano education is carried out and the control group that received training in the normal process. On the other hand, no statistically significant differences can be obtained between the piano performance self-efficacy scores of the experimental and control groups. As a result, it has been obtained that the use of learning strategies in piano education is not effective in terms of piano performance self-efficacy level; but, it has been shown that it is much more effective and developer in increasing piano performance success compared to the existing normal process education.