Çalgı eğitimine yönelik öğrenme stratejilerine dayalı program tasarısının hazırlanması ve uygulanması
An attempt in designing and implementing a learning strategies program to be used in instrument teaching
  1. Tez No: 647071
  2. Yazar: CEMRE HOŞCAN GÖKBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırma Devlet Konservatuarları Müzik ve Bale İlköğretim Kurumlarında yürütülmekte olan piyano eğitimi derslerinin öğrenme stratejileri ile bütünleştirilerek daha verimli ve nitelikli hale getirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle çalgı eğiticilerinin öğrenme stratejilerine yönelik görüşleri ve öğrenme stratejilerini kullanma durumlarının ortaya çıkartılması; ardından, öğrenme stratejileri ile bütünleştirilmiş piyano eğitimine yönelik bir ders programının tasarlanıp uygulanması ve bu uygulama sonucunda 5. sınıf düzeyindeki bir piyano öğrencisinin öğrenmesinde nasıl bir gelişim meydana geldiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada eylem araştırması deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları çeşitli konservatuvarlarda görev yapmakta olan 15 çalgı eğitmeni, 5. sınıf düzeyinde piyano eğitimi almakta olan bir öğrenci ve onun öğretmeninden oluşmuştur. Araştırmada anket, video kayıtları, öğrenci günlükleri, öğretmen günlükleri, araştırmacı günlükleri ve geçerlik güvenilirlik komitesi toplantı tutanakları temel veri kaynakları olarak yer almıştır. Elde edilen nitel verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Anketten elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise yüzde, frekans ve ortalamalar kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrenme stratejilerinin piyano eğitiminde etkili bir şekilde işe koşulabildiği, öğrenme stratejileriyle bütünleştirilmiş bir piyano eğitim programının uygulanması sonucunda programa katılan öğrencinin bilişsel, üstbilişsel, duyuşsal ve psikomotor alanda gelişim gösterdiği ortaya çıkmıştır. Araştırmanın bulguları ışığında, öğrenme stratejilerinin kullanılmasının çalgı eğitimini daha verimli ve nitelikli hale getirilmesine katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is an attempt to blend learning strategies to the piano instruction classes offered at State Conservatories Secondary School of Music and Ballet to accomplish more effective and productive lessons. The study followed several stages to achieve this goal. First, the attitudes and opinions and the use of learning strategies by instrument teachers were investigated then lessons for piano instruction blended with learning strategies was designed, and finally this program was implemented in the lessons of a 5th grade piano student in order to observe the developments in his/her learning process. The study followed an action research design. The participants of the study were 15 instrument teachers who taught in different State Conservatories, a 5th grade piano student at the secondary school level and the piano instructor for this particular student. The data for the study were optioned through questionnaires, video recordings, dairies kept by the student, the teacher and the researcher, and the protocols of the meetings of the Validity and Reliability Committee. The qualitative data were analyzed suing descriptive and content analysis methods. Mean scores, frequency, percentage analysis was used the in evaluating data from the questionnaires. The result of the study indicated that learning strategies could effectively be used in piano instruction, and an application of an instructional program infused with learning strategies resulted in the development of cognitive, metacognitive, affective and psychomotor strategies of the participating student. According to the findings of this study it is concluded that the use learning strategies in instrument teaching will render the instrument classes more efficient and productive.