Kriz yönetim sürecinde sosyal medya kullanımının itibar bileşenleri üzerine etkisi: İlişkisel perspektiften uygulamalı bir çalışma
The effect of social media usage on reputation components in the crisis management process: An related perspective applied study
- Tez No: 689198
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ARKLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
İnsanlar tarih boyunca kendilerine atfedilen sıfatlara ve değerlere önem vermekte bu doğrultuda her zaman iyi ve başarılı anılmak adına uğraşmaktadırlar. Özellikle yaşadıkları toplum içerisinde ün kazanmaya ve kazandıkları sıfatların toplumla bağlarını kuvvetlendirmesi yönünde çalışmaktadırlar. Bu durum zaman içerisinde kamu ve özel sektörde varlık gösteren kurumlar için de geçerli kılınmak da ve kazandıkları olumlu değerlerin her geçen gün önemi artmaktadır. Fakat kurumsal yapıların büyümesi ve küreselleşmesi onları krizlere açık hale getirmekte ve kurumsal itibar değerini koruyabilmek için farklı iletişim stratejileri planlamasını zorunlu kılmaktadır. Bu noktada önem kazanan kanallar ise sosyal medya araçlarıdır. Yeni medya kanalları olarak da adlandırılan sosyal medya araçlarının kendine özgü özellikleri, kullanımı, riskleri ve etkileri mevcuttur. Bu doğrultuda kriz süreçlerinde sosyal medya kullanımının kurumsal itibar bileşenlerine etkisinin belirlenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın ana kütlesini ise Afyonkarahisar'da ikamet eden özel kurum ve kamu kurumu çalışanları oluşturmakta ve tesadüfi örneklem yöntemi uygulanmaktadır. Çalışma kapsamında 600 kişiye ulaşılmış fakat hatalar ve eksiklikler nedeniyle 547 anket kullanılmaktadır. Katılımcılardan elde edilen verilerin değerlendirilebilmesi için SPSS 21 programından yararlanılmaktadır. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların kurumsal itibar bileşenlerinden etkilendiği ve bununla beraber kurumsal itibar kavramı için en fazla güven duygusuna önem verildiği tespit edilmektedir. Bunun yanı sıra araştırma katılımcıları tarafından sosyal medya kurumsal itibar için hem bir tehdit hem de fırsat olarak değerlendirilmekte ve sosyal medyada kurumsal itibar yönetiminin kriz yaşanmadan gerçekleşmesi gerektiği belirlenmektedir. Elde edilen bulgular kurumsal itibar bileşenleri, kriz yönetim süreçleri ve kriz yönetim süreçlerinde sosyal medya kullanmasının kurumsal itibara etkisi katılımcıların sosyo-demografik özellikler bakımından incelendiğinde anlamlı farklılıklar tespit edilmektedir. Son olarak ise kurumsal itibar bileşenleri ile kriz yönetim süreçleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
People have always worked hard to be remembered well and successfully in this direction, which has given importance to the adjectives and values attributed to them throughout history. In particular, they took care to gain a reputation within the society they lived in and worked to strengthen the bonds of the adjectives they earned with society. This has been valid within the public and private sectors over time and the positive values they have gained have become increasingly important. However, the growth and globalization of corporate structures made them open to crises and forced them to plan different communication strategies in order to maintain corporate reputational value. At this point, the channels that gain importance are social media tools. Social media tools, also called new media channels, have unique characteristics, usage, risks and effects. The aim of working in this direction is to determine the impact of social media use on corporate reputation components in crisis processes. The main mass of the research was chosen by public and private sector employees residing in Afyonkarahisar. Because it is not possible to reach the entire main mass, the random sample method was selected and 600 employees were reached, but 547 surveys were evaluated due to errors and deficiencies. Analysis was carried out using the SPSS 21 program to evaluate the data obtained from the participants. According to the analysis results; it turns out that participants are influenced by corporate reputation components, and with it, the most confidence is given to the concept of corporate reputation. It has also been determined that corporate reputation components differ in the sectoral field. In addition, social media is seen by research participants as both a threat and opportunity for corporate reputation, and it has been determined that corporate reputation management on social media should take place without crisis. Significant differences were found when the results were examined in terms of socio-demographic characteristics of the participants, the effect of the use of social media in corporate reputation components, crisis management processes and crisis management processes. Finally, there is a positive and meaningful relationship between corporate reputation components and crisis management processes.