Investigation of the effect of different particle size allografts on human osteoblast cell cultures with resveratrol incubation
Resveratrol inkübasyonu yapılan farklı partikül boyutlarındaki allogreftlerin insan osteoblast hücre kültürlerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 689199
  2. Yazar: İSA HAZAR YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİZ DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, maksillofasiyal cerrahide kullanılan farklı partikül boyutlarındaki allogreft materyallerinin, kemik gelişimine ve hücre proliferasyonuna pozitif etkisi olduğu düşünülen resveratrolle birlikte osteoblast hücre kültürüne etkisini in vitro olarak incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada 7 ana grup ve 24, 48, ve 72 saatlik in vitro incelemelerine göre düzenlenmiş 21 alt grup bulunmaktadır. Bunlar; yalnızca osteoblast kültürü bulunan kontrol grubu (A), yalnızca resveratrol çözücüsü %0.02'lik DMSO'nun osteoblast kültürüne eklendiği kontrol grubu (B), osteoblast kültürüne resveratrol eklenen grup (C), osteoblast kültürüne küçük partikül boyutlu allogreft ve resveratrol eklenen grup (D), osteoblast kültürüne büyük partikül boyutlu allogreft ve resveratrol eklenen grup olarak (E), osteoblast kültürüne küçük partikül boyutlu allogreft eklenen grup (F), osteoblast kültürüne büyük partikül boyutlu allogreft eklenen grup (G) olarak düzenlenmiştir. Osteoblast hücre serisi olarak ACC 243 (İnsan kaynaklı osteosarkoma kökenli osteoblast hücre serisi) kullanılmıştır. Uygulanan resveratrolün final konstantrasyonu 2 μM olarak belirlenmiştir. Sitotoksisite ve hücre proliferasyonunun değerlendirilmesinde WST-1 test kiti kullanılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS Statistics 2.2 (IBM SPSS, Türkiye) yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın kontrol gruplarından B grubunun C ve E grubuyla olan karşılaştırmaları her zaman diliminde, D grubuyla olan karşılaştırması 72 saatlik incelemenin sonunda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çalışmanın büyük partikül boyutlu greft eklenen G grubunun C, D ve E grubuyla olan karşılaştırmaları her zaman diliminde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre resveratrol, allogreft materyalleri ile birlikte uygulandığında osteoblastik aktivite üzerine negatif etkide bulunmuştur. İleride yapılacak daha kapsamlı çalışmaların, resveratrolün klinik pratiğe uygun bir materyal olup olmadığının değerlendirilmesine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine in vitro how osteoblast cells are affected by allograft biomaterials of different particle sizes used for defects in maxillofacial surgery, together with resveratrol that is thought to have a positive effect on bone development and cell proliferation. For examinations 7 main groups and 21 sub-groups were organized according to 24-, 48-, and 72-hour intervals. These are; the first control group only osteoblast culture was added to petri dishes (A), the second control group, only 0.02% DMSO, a resveratrol solvent, was added to osteoblast culture (B), the osteoblast culture containing incubated resveratrol in addition to DMSO without bone grafts (C), the osteoblast culture containing a small-particle bone allograft with incubated resveratrol in addition to DMSO (D), the osteoblast culture containing a large-particle bone allograft with incubated resveratrol in addition to DMSO (E), the osteoblast culture containing only a small-particle bone allograft (F), the osteoblast culture containing only a large-particle bone allograft (G). ACC 243 (osteoblast cell line based on osteosarcoma of human origin) was used as an osteoblastic cell line. Resveratrol dissolved in 0.02% DMSO was used at a final concentration amount that was determined to be 2 μM. WST-1 test kit was used to evaluate the cytotoxicity and also to determinate the cell vitality and proliferation. The IBM SPSS Statistics 2.2 (IBM SPSS, Turkey) software program was used in the evaluation of statistical analyses of the findings obtained in the current study. The comparison of the control group B with the group C and group E were found statistically significant according to all time intervals while the comparison with group D was found statistically significant only at the end of 72 hours. The comparison of the group G that was treated with large particle sized allografts with the group C, D and E were found statistically significant according to all time intervals. According to the results of our study, resveratrol had a negative effect on osteoblastic activity when applied together with allograft materials. We believe that more comprehensive studies in the future will contribute to the assessment of being a material that is feasible for clinical practice.