Altın ve bakır yataklarının aranmasında zaman ortamı IP yönteminin uygulanması
- Tez No: 68921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Dünyada Endüstriyel gelişmelerin çok hızlı gittiği zamanımızda, metalik madenlerin önemi her zaman mevcudiyetini korumaya devam etmektedir. Dünyamızda artan nüfus, ihtiyaç duyulan temel endüstriyel ürünler, ilgi konumda olan altın ve bakırın aranmasının, jeofizik endüstrisi içindeki yerini tespit etmeye dayalı olmaktadır. Arazi çalışmaları dünya'da, ilerleyen elektronik endüstrisine paralellik sağlayarak, cihazlarımda yani teknolojilere uygun olarak imal etmektedir. FFT hızlı fourier transform sayesinde frekans ortamında elde edilen arazi verileri çok fazla gürülti içerdiğinden, Bu transformu kullanarak frekans ortamından, zaman bölgesi ortamına geçilerek hesap yapılmaktadır. Buda bize çok temiz en az gürültüye sahip olmamızı sağlamaktadır. Zaman ortamı spektral İP çalışmaları yurdumuzda 1992 yılında gerçek manada etüdleri yapılmaya başlanmıştır. Şuanda bu yöntem MTA Genel Müdürlüğü ve Etibank japon projesinde kullanılmaktadır, örnek olarak gösterilen sahaların, haritaları ve detay bilgileri sahaların ihale ile ruhsatları devredildiğinden dolayı açıklanamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In case of interruption of current Over- Voltage in the contacts of metallic particles attenuates exponentially. The observation of the polarization effect of metallic minerals In a certain time period is called Time Domain or Pulse Transient IP method.A few sulfite minerals,graphitic carbon and some oxides behave such as conductive metals and cause strong polarization effect. Electrical events named IP (induced polarization) occure in consequence of ionic currents in metallic minerals and rocks comprising low mineralization concentration in the earth. As it is known, resistivity, chargeability and time constant parameters are determined from observation of voltage attenuation after interruption of direct current applied to the earth. When an electric current is sent into the earth, various electric chemical phenomena occur İn the medium that composes the ground. IP method measures to phenomena as follows, over voltage effect; By sending an electric current, two multi-layer are produced on surface of sulfide or metallic conductors. And when an electric current is switched off, an electric discharge occurs toward opposite direction. This phenomenon is due to combined effect of ion with electron conduction. The origin of this phenomenon is minerals showing high electron conductivity, and then these minerals can be detected by IP method.IH Normal effect or background; polarization occurs by sending an electric current in ordinary rocks. The main origin of this phenomenon is membrane polarization caused by a small amount of clay minerals İn cavities of rocks. The membrane polarization of montmoriltonite is the largest among all of clay minerals, and that of kaohmte is small. The membrane polarization shows its maximum value when clay minerals are contained in rocks as around 5% of total volume. However, membrane polarization decrease in the cases when capacity ratio of clay minerals is higher or smaller than 5%. The membrane polization shows its maximum when montmorillonite are contained around 55 of total volume, and if it is expressed by FE value it is around 2%. But this value is extremely small compared with above mentioned Over Voltage Effect by sulfide minerals.