Norbornadiren çekirdeği içeren iletken polimerlerin sentezi
  1. Tez No: 68922
  2. Yazar: TAHİR TİLKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Güneş enerjisi depolayan organik polimerler, gelecek dünya için önemli bir yer tutmaktadır. Güneş enerjisinin dışındaki diğer enerjilerin sonlu olması, insanları güneş enerjisinden maksimum derecede faydalanabilmek için çeşitli yollara başvurmuşlardır. Bu çalışmada güneş enerjisinden faydalanma amaçlanan yollardan bir tanesidir. Bu çalışma esnasında güneş enerjisini depolayabilen polimerlerin sentezleri amaçlanmıştır. Siklopentadien'den çıkarak norboraadien çekirdeği içeren polimerlerin sentezlenmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organic polymers which stotes solar energy take an important places for the future world. Because of the fact that other energy forms except for solar energy are finite, human look for various ways to get the benefits of solar energy in a maximum manner. This study is one the ways of getting benefits of solar energy. In this study, syhthesis of polymers which can store solar energy is aimed. For this purpose, storting from cyclopentadiene, it is pbned to syhtetize norbornadiene polymers.