Sanal orman görselleştirme sisteminin geliştirilmesi
Development of virtual forest visualization system
  1. Tez No: 689218
  2. Yazar: BURAK TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ormancılık faaliyetlerinin temelini; gençlik, sıklık, ışıklandırma ve aralama gibi bakım faaliyetleri ve ağaç kesme-devirme işlemleri oluşturmaktadır. Bu işlemler; daha fazla ürün elde etme, ormanda verimi arttırma, ormanların kapladığı alanları arttırma amaçlarıyla yapılmaktadır. Yapılan bu faaliyetlerin yüksek maliyetli olması ve orman çalışanlarına, kalan ormana veya çıkarılan ürüne zarar verme potansiyelinin bulunması nedeniyle dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla, hem planlama hem de yapma aşamasında bilgisayar teknolojilerinden daha etkin yararlanılması, bu faaliyetlere olumlu yönde katkı sağlayacağı kuşkusuzdur. Günümüzde artan teknolojik imkânlar sayesinde, en hassas hesaplamalar bilgisayarlar aracılığıyla yapılmakta ve eğitim ise etkin bir şekilde 3B (üç boyutlu) görsel materyallerle sağlanmaktadır. Bu nedenle; birden fazla parametreyi (çap, boy, yaş, mesafe, tepe tacı) bir arada kullanarak detaylı hesaplamalara imkân veren 3B karar destek sistemlerinin ormancılığın eğitim ve uygulama alanlarında kullanılması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında; bu ihtiyaçtan yola çıkılarak gerçek arazi yüzeyini koordinatlı bir şekilde 3B ortamda modelleyen, orman yapısını arazide gerçekleştirilen etüt çalışması ile veya uzaktan algılama teknikleriyle toplanan verilere göre arazi modelinin üzerinde görselleştiren, 3B simülasyon yazılımı (“ForSim”) geliştirilmiştir. Yazılım Python programlama dili ve temel numpy, pandas gibi kütüphaneler kullanılarak üretilmiştir.“ForSim”yazılımı gençlik, sıklık, ışıklandırma ve aralama gibi bakım faaliyetlerini ve ağaç kesme-devirme işlemlerini 3B ortamda gerçekleştirebilmekte, devirme işlemleri sırasında personelin kaçış yönünü ve iki ağaç boyu kuralına göre tehlikeli alanları belirleyebilmekte ve personelin en uygun devirme yönüne karar vermesine yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The basis of forestry activities is maintenance activities such as growth, density, lighting and thinning, and tree felling operations. These transactions are; it is done for the purposes of obtaining more products, increasing the efficiency in the forest, and increasing the areas covered by the forests. These activities need to be done with care, as they are costly and have the potential to harm forest workers, remaining forest or the extracted product. Therefore, more effective use of computer technologies in both planning and construction phases will undoubtedly contribute positively to these activities. Thanks to the increasing technological opportunities today, the most precise calculations are made through computers and education is effectively provided with 3D visual materials. For this reason, it is important to use 3D decision support systems that allow detailed calculations by using more than one parameter (diameter, height, age, distance, crown) in the education and application areas of forestry. In this thesis study; based on this need, 3D simulation software (“ForSim”) was developed, which models the real land surface in a coordinated 3D environment and visualizes the forest structure on the terrain model according to the data collected by field surveys or remote sensing techniques. The software is produced using Python programming language and basic libraries such as numpy and pandas.“ForSim”can perform maintenance activities such as growth, density, lighting and thinning, and tree felling operations in 3D environment, presenting the results in shapes and animated form. At the same time,“ForSim”can determine the escape route of the personnel and dangerous areas according to the two tree height rule during the felling operations for personnel safety, and can help the personnel who will perform the felling operation to decide on the most appropriate felling direction.