Michael Chekhov'un oyunculuk metodunda karakter yaratımı
Character creation in Michael Chekhov's acting method
  1. Tez No: 689219
  2. Yazar: ÖZGÜR KÜÇÜKÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE PINAR ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tiyatro kavramı ritüelistik bir başyapıttır. Oyuncu ise bu ritüelin enstrümanıdır. Sabrın, niteliğin, kavrayışın ve üretmenin vücut bulmuş halidir. Bu enstrümanı yaratıcı bir durumda kullanmak ve işlevsel kılmak ise ancak oyuncunun özverisi ve disiplini ile mümkün olabilir. Oyunculuk sanatının gelişimi ve yüzyıllar içinde doğuşundan günümüze kadar evrimleşerek gelmesi bu özveri ve disipline sahip tiyatro insanları sayesinde olmuştur. Bunlardan biri yaşadığı dönemi sarsan, Gerçekçi Oyunculuk Sistemi'nin yaratıcısı Konstantin Stanislavski, bir diğeri ise 'Nerde oynadığını bulun ve onu takip edin' dediği en parlak öğrencisi ve sisteminin en yetkin uygulayıcılarından biri olarak gördüğü Michael Chekhov'dur. Bu tez, Michael Chekhov'un sanatsal bakış açısı, teorik alt yapı ve uygulama çalışmaları ile oluşturduğu Oyunculuk Metodu bağlamında; oyuncuların karakter yaratma sürecinde hangi yöntemlerden faydalanabileceğini ve bunları pratik sonuçlar ışığında bir anlatım aracına nasıl dönüştürebileceğini açımlayarak -özellikle karakter yaratma edinimini deneyimlemek adına- yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of theater is a ritualistic masterpiece, and the actor is the instrument of this ritual. She or he is the embodiment of patience, quality, understanding and production. Using this instrument in a creative situation and making it functional is only possible with the dedication and discipline of the actor. The development of the art of acting and its evolution over the centuries from its birth to the present day has been thanks to the theater people who have this dedication and discipline. One of them is Konstantin Stanislavski, the creator of the Realistic Acting System, who shook the period in which he lived, and the other is Michael Chekhov, for whom Stanilavski says“Find where he plays and follow him”, and whom he sees as one of the most competent practitioners of his system. This thesis, within the context of the Acting Method created by Michael Chekhov's artistic perspective, theoretical background and application studies, aims to present a new perspective, especially in order to experience the acquisition of character creation, by explaining what methods actors can use in the process of character creation and how they can turn them into a narrative tool in the light of practical results.