Doğal liflerden geliştirilen geogridin yolun taşıma gücüne etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of geogrid developed from natural fibers on bearing capacity of the road
  1. Tez No: 689217
  2. Yazar: VEYSEL EKREM GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada yol zemininin taşıma gücünü arttırmak amacıyla farklı tip geogridlerin geliştirilebilirliği ve kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma kapsamında doğal jüt liflerinden elde edilmiş tekstil ürünler geogrid formuna dönüştürülerek yol zemininde kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar, genellikle doğal liflerin doğada kendi kendine yok olabileceğini ortaya koymuştur. Bu nedenle geogrid formuna dönüştürülen jüt tekstili bitüm kaplama malzemesi kullanılarak yüzey kaplama işlemine tabi tutulmuştur. Ayrıca çalışmada karşılaştırmalı analizler yapılabilmesi adına piyasada kullanılan bazalt liflerden elde edilmiş geogrid malzemeler de yol zemin güçlendirici olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma etkin olarak kullanılan bir yol alt temel malzemesi üzerinden yürütülmüştür. Geliştirilen ve piyasadan temin edilen geogridler farklı numune grubu oluşturularak zemin deneylerine tabi tutulmuştur. İlk grupta yol alt temel malzemesi geogrid kullanmadan zemin deneyleri yapılmıştır. Böylece referans olarak kullanılacak zeminin temel fiziksel özellikleri ve taşıma gücü parametresi olan CBR değerleri belirlenmiştir. İkinci grupta ise aynı alt temel malzemesi bazalt geogrid ile test edilmiştir. Üçüncü olarak, geliştirilen geogrid herhangi bir kaplamaya işlemi yapılmadan, dördüncü grupta ise doğal jüt liflerinden geliştirilen geogridin yüzeyi bitüm kaplama yapıldıktan sonra aynı deneylere tabi tutulmuştur. Böylece şahitler dahil dört farklı numune grubu karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Yapılan deney sonuçları göstermiştir ki doğal liflerden geliştirilen geogridin, zeminin taşıma gücüne önemli derecede katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the developability and usability of different types of geogrids were investigated in order to increase the bearing capacity of the road surface. Within the scope of the study, textile products obtained from natural jute fibers were transformed into geogrid form and used on the road floor. Studies have revealed that natural fibers, usually obtained from agricultural wastes, can be destroyed by themselves in nature. For this reason, jute textile, which was transformed into geogrid form, was subjected to surface coating process using different coating materials. In addition, geogrid materials obtained from basalt fibers used in the market were included in the study as road ground reinforcement in order to make comparative analyzes in the study. The study was carried out on an effectively used road sub-base material. Geogrids developed and supplied from the market were subjected to soil tests by forming different sample groups. In the first group, soil tests were carried out without using the road sub-base material geogrid. Thus, the CBR values, which are the basic physical properties and bearing strength parameter of the soil to be used as a reference, were determined. In the second group, the same sub-base material was tested with basalt geogrid. Thirdly, the developed geogrid was subjected to the same experiments without any coating, and in the fourth group, the surface of the geogrid developed from natural jute fibers was coated with bitumen. Thus, four different sample groups, including witnesses, were evaluated comparatively. The results of the experiments showed that the geogrid developed from natural fibers can significantly contribute to the bearing power of the ground.