Production of biodegradable iron matrix composite materials by powder metallurgy method
Biyobozunur demir matrisli kompozit malzemelerin toz metalurjisi yöntemi ile üretilmesi
- Tez No: 689238
- Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında, biyomedikal implant amaçlı biyobozunur demir (Fe) matrisli kompozit malzemeler üretilmiştir. Biyobozunur demir matrisli kompozit numuneler geleneksel toz metalurjisi (presleme-sinterleme) yöntemi ile üretilmiştir. Biyobozunur malzemeler kemiğe yakın yeterli mekanik özelliklere, doku iyileşme hızına yakın biyobozunma hızına ve biyouyumluluğa sahip olmalıdır. Metal tozları, seramik esaslı katkılar ve polimer bağlayıcıdan oluşan karışım preslenerek ham numuneler üretilmiştir. Demir (Fe) matrisli kompozit malzemeler 1200 °C sıcaklıkta 1 saat süresince yatay boru tipi tüp fırında sinterlenmiştir. Ayrıca boşluk yapıcı madde kullanarak yüksek oranda gözenekli demir esaslı kompozit numuneler üretilmiştir. Karakterizasyon kapsamında, numunelerin mekanik özellikleri ve mikroyapıları karakterize edilmiştir. Numunelerin mekanik özellikleri basma testleriyle belirlenmiştir. Numunelerin elektrokimyasal korozyon özellikleri yapay vücut sıvısında incelenmiştir. Ayrıca metal iyon salınımı ve ağırlık değişimi (biyobozunurluk) özellikleri yapay vücut sıvısı içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, biodegradable iron (Fe) matrix composite materials were produced for biomedical implant applications. Biodegradable iron (Fe) matrix composite specimens were produced by traditional powder metallurgy (press-sinter) method. Biodegradable materials must show mechanical properties close to bone, biodegradation rate close to tissue healing rate, and biocompatibility. Mixture, which was consisted of metal powders, ceramic additives and polymer binder, was compacted and green specimens were produced. Iron (Fe) matrix composite materials were sintered at 1200 °C temperature for 1 hour in a horizontal tube furnace. In addition, highly porous iron (Fe) based composite specimens were produced by using space holder (pore former) materials. Mechanical properties and microstructures of the specimens were characterized. Mechanical properties were investigated by compression tests. Electrochemical corrosion properties of the specimens were investigated in simulated body fluid solution. In addition, metal ion release and weight change (biodegradation) properties were studied in simulated body fluid.