Denizcilik meslek liselerinde ters yüz edilmiş eğitim modelinin uygulanabilirliğinin analizi
Analysis of applicability of flipped education model in maritime vocational high schools
- Tez No: 689250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Eğitim ve Öğretim, Marine, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Deniz yolu taşımacılığı dünyada büyük bir stratejik öneme sahiptir. Bundan dolayı ülkemiz açısından da deniz taşımacılığına önem vermek ve çağın gereksinimlerini yakalayarak sektördeki bütün gelişmelere yetişmek gereklidir. Bunu sağlamanın yolu ise öncelikle eğitimden geçmektedir. Günümüzde, denizcilik eğitimi geleneksel eğitim ile uygulanmaktadır. Ancak günümüz koşullarına göre artık geleneksel eğitim denizcilik eğitiminde yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla Türkiyedeki denizcilik eğitiminin kalitesinin arttırılması bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu nedenle bu çalışma ile Türkiye'deki Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nin denizcilik alanına, farklı bir eğitim sistemini olan“Ters Yüz Edilmiş Eğitim”sisteminin uygunluğu araştırılmıştır. Çalışma, Mersinde Denizcilik alanı bulunan bir okuldan 303 öğrenciye anket ve 41 öğrenciyle de uygulama eğitimi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis-H testi ile analiz yapılmıştır. Eğitime başlamadan önce öğrencilerin derse karşı hazırbulunuşluk düzeyleri ölçülmüş olup; sonuçlar oldukça iyi çıkmıştır. Akabinde iki farklı sınıfa geleneksel ve ters yüz edilmiş eğitim uygulanmıştır. Bu uygulamanın sonuçları da pozitif yönde çıkmıştır. Yani denizcilik alanına ters yüz edilmiş eğitimin uygulanabilir olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca; yapılan uygulama sonucunda elde edilen veriler ışığında, ters yüz edilmiş eğitimin geleneksel eğitime göre daha iyi başarı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Maritime transport has a great strategic importance in the world. Hence, it is necessary for our country to give importance to maritime transport and to catch up with all the developments in the sector by meeting the needs of our age. The way to achieve this is primarily through training. Today, maritime education is practiced with traditional education. However, education is now inadequate in maritime training. Therefore, it has become a necessity to increase the quality of maritime education in Turkey. In this study, the eligibility of“Flipped Education”, which is a different education system of the Vocational and Technical Anatolian High Schools in Turkey, was investigated. The study was carried out by conducting a questionnaire to 303 students from a school in Mersin with a Maritime area and a practical training with 41 students. The data obtained are analyzed by SPSS program show Mann Whitney U test and Kruskal Wallis-H test. Before starting the education, the students level of readiness for the lesson was measured; the results turned out to be quite good. Subsequently, traditional and flipped education was applied to two different classes. This result turned out to be positive. In other words, it has been observed that flipped education is applicable to the maritime field. Also; In the light of the data obtained as a result of the application, it has been seen that the flipped education provides better success than the traditional education.