İnguinal herni onarımında; ağ örme takviye, lichtenstein yöntemi ve plug-mesh ile onarım yöntemlerinin testiküler kan akımına olan etkilerinin doppler ultrasonografi ile karşılaştırılması
In inguinal hernia repair; comparison of the effects of mesh reinforcement, lichtenstein method and plug-mesh repair methods on testicular blood flow with doppler ultrasonography
  1. Tez No: 689255
  2. Yazar: METİN YALAZA
  3. Danışmanlar: UZMAN BİROL AĞCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sentetik meshlerin kullanıldığı gerilimsiz inguinal herni ameliyatları mükemmel hasta konforu yanında düşük rekürens oranı sağlar. Sonuçta oluşan fibrozisin testiküler perfüzyona etkisi hala aşikar değildir. Ocak 2003-Şubat 2004 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 30 inguinal herni onarımı gerçekleştirdi. Grup I: Ağ Örme Takviye (n:10), Grup II: Lichtenstein yöntemi (n:10), Grup III: Plug Mesh yöntemi (n:10). Olguların pik sistolik ve diyastol sonu testiküler arter kan akım hızı (Vmax,Vmin), testiküler volüm ve rezistivite indeksi (RI) parametrelerine onarımından önce ve postop 5. gün de bakıldı. Gerek Lichtenstein, gerek Ağ Örme Takviye gerekse Plug Mesh grubunda testiküler arter kan akımında (Vmax-Vmin, RI ) hem intraparankimal düzeyde hem ekstraparankimal düzeyde zamandan da bağımsız olarak anlamlı bir farklılık olmadığı izlendi. Tüm olgular birlikte ele alınıp fıtık olan taraf sağlam tarafla karşılaştırıldığında tüm parametreler açısından yine anlamlı bir fark izlenmedi. Sonuç olarak RI değerleri testiküler perfüzyonda bir değişiklik olmaması; sentetik materyallerin güvenle kullanılabileceğini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Tension-free inguinal hernia surgeries using synthetic meshes provide excellent patient comfort as well as low recurrence rate. The effect of the resulting fibrosis on testicular perfusion is still unclear. Between January 2003 and February 2004, he performed 30 inguinal hernia repairs at Okmeydanı Training and Research Hospital. Group I: Mesh Reinforcement (n: 10), Group II: Lichtenstein method (n: 10), Group III: Plug Mesh method (n: 10). Peak systolic and end-diastolic testicular artery blood flow velocity (Vmax, Vmin), testicular volume and resistivity index (RI) parameters of the cases were measured before repair and on the 5th postoperative day. It was observed that there was no significant difference in testicular artery blood flow (Vmax-Vmin, RI) at both intraparenchymal level and extraparenchymal level regardless of time in both Lichtenstein, Knitted Reinforcement and Plug Mesh groups. When all cases were considered together and the side with hernia was compared with the healthy side, again, no significant difference was observed in all parameters. As a result, RI values ​​are not changed in testicular perfusion; It supports the safe use of synthetic materials.