Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ne başvuran gebelerde gebelik süresince algılanan sosyal desteğin depresyon ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of social support perceived during pregnancy and depression in pregnancy applied to Van YYÜ Dursun Odabaş Medical Center
  1. Tez No: 689275
  2. Yazar: ALİ ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sağlıklı ve rahat bir gebelik dönemi geçirmek anne ve bebek için oldukça önemlidir. Günümüzde psikiyatrik hastalıkların görülme sıklığı giderek artmakta, bu durum gebe ve postpartum dönemdeki kadınlarda da görülmektedir. Gebelik ve postpartum dönemde görülen depresyon anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tezin amacı, gebe ve postpartum annelerin sosyodemografik özellikleri ile sosyal desteğin depresyon üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışma ile gebe ve postpartum annelerin sosyodemografik özelliklerinden yola çıkarak depresyon konusunda sağlık çalışanlarında ve toplumda bilinç ve farkındalık yaratarak bir yaklaşım sunmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nin Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 150 gebe ve 50 yeni doğum yapmış annede Temmuz 2020 ile Ekim 2020 tarihinde depresyonun sosyal destek ile ilişkisini incelenmesi ve sosyo-demografik özelliklerine göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla planlanmış kesitsel tipte prospektif bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya katılmak istemeyen kadınlar değerlendirmeye alınmamıştır. Veriler, değerlendirmeye alınan kadınlarla yüz yüze görüşülüp anket formu doldurularak toplanmıştır. Bu anketler Sosyodemografik Soru Formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği olmak üzere 3 anketten oluşmaktadır. Veriler IBM SPSS İstatistik 20 programı kullanılarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, en küçük ve en büyük şeklinde değerlendirilmiş, istatistiksel analiz yapılırken Pearson Korelasyon Testi, Ki-Kare Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a healthy and comfortable pregnancy period is very important for mother and baby.Today,the incidence of psychiatric diseases is gradually increasing,and this situation is also seen in pregnant and postpartum women.Depression seen in pregnancy and postpartum period negatively affects maternal and infant health.The aim of this thesis is to examine the sociodemographic characteristics of pregnant and postpartum mothers and the effect of social support on depression.Based on the sociodemographic characteristics of pregnant and postpartum mothers,this study aimed to present an approach by raising awareness and awareness in healthcare professionals and the society on depression. Materials and Methods: Our study examined the relationship between depression and social support in 150 pregnant women and 50 new mothers who applied to the Gynecology and Obstetrics outpatient clinic of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center between July 2020 and October 2020,and to determine whether it shows significant differences according to socio-demographic characteristics.It is a cross-sectional type prospective questionnaire study planned for the purpose.Women who did not want to participate in the study were not evaluated.