Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ne başvuran doğum sonrası 2 haftalık-18 aylık bebeği olan annelerde depresyon sıklığı, risk faktörleri ve sosyal destek düzeylerinin araştırılması
Investigation of depression frequency, risk factors, and social support levels in mothers with postpartum 2-week-18-month-old babies who applied to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center
- Tez No: 689276
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Doğum sonrası depresyon anne, bebek, aile ve toplum sağlığını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Doğum sonrası depresyon sıklıkla tanı alamamakta ve göz ardı edilmektedir. Bu dönemi yaşayan pek çok kadın hayatlarının en güzel anlarında depresif duygular yaşadıkları için suçluluk duyar ve belirtileri saklarlar. Bu çalışmamızın amacı postpartum dönemdeki annelerde depresyon sıklığı, risk faktörleri ve sosyal destek düzeylerini belirleyip erken tanı konulması ve Aile hekimleri tarafından postpartum depresyondaki annelere verilen desteğin artırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Aile hekimliği ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 2 haftalık-18 aylık bebeği olan 200 annenin dâhil edildiği, Kasım 2020 ile Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen kesitsel tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Çalışma anketi Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve sosyodemografik bilgi formu soruları olmak üzere 55 sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın konusu ve kapsamı hakkında katılımcılara bilgi verildikten ve onamları alındıktan sonra, hazırlanan çalışma formu yüz yüze soru cevap tekniğiyle 10-15 dakika süre zarfında uygulandı. İstatistiksel analiz yapılırken Pearson Korelasyon Testi Ki-Kare Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postpartum depression is a disorder that negatively affects the health of the mother, baby, family, and society. Postpartum depression is often underdiagnosed and overlooked. Many women living in this period feel guilty and hide the symptoms because they experience depressive feelings during the best moments of their lives. The aim of this study is to determine the frequency of depression, risk factors, and social support levels in mothers in the postpartum period, to make an early diagnosis, and to increase the support given to mothers with postpartum depression by family physicians. Materials and Methods: This is a cross-sectional descriptive survey study conducted between November 2020 and February 2021, including 200 mothers with a 2-week-old-18-month-old baby who applied to Family Medicine and Child Health and Diseases Polyclinics of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center. The survey form consists of 55 questions, including Edinburgh Postpartum Depression Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and sociodemographic information form. After the participants were informed about the subject and scope of the study and their consent was obtained, the survey form was applied in 10-15 minutes with face-to-face question and answer technique. Pearson Correlation Test, Chi-Square Test, and One-Way Analysis of Variance were used for statistical analysis.