Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'nebaşvuran 18-49 yaş kadınlar ile kadın sağlık çalışanlarının prekonsepsiyonel dönemde folik asit kullanımı konusunda bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of knowledge levels of folic acid use in the preconceptional period 18-49 years old women and female health professionals WHO applying to van yüzüncü Y. Y. I. Dursun Odabaş Medical Center family medicine polyclinics
- Tez No: 773635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN LAYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Folit asit, DNA ve RNA yapımı, timidilat ve pürinlerin sentezi, karbon transferleri ve metilasyon reaksiyonları gibi birçok biyokimyasal olayda görev alan, suda eriyen B grubu bir vitamindir. Hücrelerin sentezi, büyümesi ve onarımı için büyük bir önem arz etmektedir. Gebelikte fetüs ve plasentadaki büyüme ve kan hacmindeki artıştan dolayı fizyolojik olarak folik asit düşüşü görülmektedir. Bu durum nöral tüp defekti, spina bifida ve çeşitli plasental komplikasyonlara zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmamızın amacı, üreme çağındaki kadınların ve kadın sağlık çalışanlarının prekonsepsiyonel dönemde folik asit kullanımı konusundaki farkındalık ve bilgi düzeylerinin ölçülmesi, folik asitin nöral tüp defektini engelleyebilmesi için doğru zamanda ve doğru dozda alımına dikkat çekilmesi, özellikle doktorların ve diğer sağlık çalışanların hastaları bilgilendirmedeki önemine vurgu yapılarak nöral tüp defekti insidansının azaltılması ve bu konu ile ilgili sorunların belirlenip çözüm önerilerinin geliştirilerek daha sağlıklı nesillerin oluşmasına katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmamızda, Van YYÜ Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-49 yaş kadınlar ile kadın sağlık alışanlarının demografik olarak yaş, meslek, eğitim durumu, medeni durum ve aylık gelir durumunu sorgulayan 5 soru ile bu hastaların folik asit kullanımı konusundaki bilgi düzeylerini sorgulayan literatürden yararlanılarak oluşturulmuş 11 soruluk anket çalışması yapılmıştır. Veriler toplandıktan sonra istatistiksel analizler SPSS (ver. 20) paket programında değerlendirilmiştir. Ankette uygulanan demografik sorulara ait verilerden kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistikler sayı ve yüzde; sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistikler ise minimum ve maksimum, medyan, ortalama standart sapma olarak hesaplanmıştır. Gruplar ve kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Ki-kare Testi yapılmıştır. Hesaplamalarda istatistiksel olarak anlamlılık düzeyi %5 olarak alınmış ve hesaplamalar için SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. iv Bulgular: Çalışma, 18-49 yaş arası 400 kadın ile yapılmıştır. Katılımcıların %47 (n=188)'si sağlık çalışanı iken, %53 (n=212)'ü hasta grubundandır. Çalışmaya katılanların %78.3 (n=313)'ü“Daha önce folik asiti duydunuz mu?”sorusuna“Evet”, %21.9 (n=87)'u“Hayır”cevabını vermiştir. Daha önce folik asiti duydunuz mu?“ sorusunu ”Evet“ diye yanıtlayan 313 kişiden %79.6 (n=249)'sı ”Yeni doğan bebeklerde görülen nöral tüp defektleri (anensefali, spina bifida vb.) gebelik öncesi kullanılan folik asit vitamini ile engellenebilir mi?“ sorusuna ”Evet“, %3.5 (n=11)'i ”Hayır“, % 16.9 (n=53)'u ”Bilmiyorum“ cevabını vermiştir. Daha önceden gebe kalma öyküsü bulunan 206 kişiden %51.9 (n=107)'u ”Daha önceki/şu anki gebeliğinizde folik asit vitamini içeren bir preparat kullandınız mı“ sorusuna ”Evet“, %48.1 (n=99)'i ”Hayır“ cevabını vermiştir. Daha önceki/şu anki gebeliğinde folik asit kullanan 107 kişiye ”Gebeliğinizde folik asiti ne zaman kullanmaya başladınız?“ diye sorulduğunda, katılımcıların %60.7 (n=65)'si sorusuna ”Gebe kaldığımı öğrendikten sonra başladım“, %39.3 (n=42)'ü ”Gebe kalmayı planladığımda başladım" cevabını vermiştir. Çalışmamıza katılan kadınların anket sorularına verdikleri cevaplar analiz edildiğinde; 18-25 yaş grubunda olanlarda, sağlık çalışanlarında, bekar olanlarda, üniversite mezunu olanlarda, aylık gelir düzeyi yüksek olanlarda ve canlı doğum sayısı az olanlarda folik asit hakkındaki bilgi düzeyinin ve folik asit kullanımının daha yüksek oranda olduğu görülmüştür. Sonuç: Literatür eşliğinde hazırladığımız anket soruları ile üreme çağındaki kadın ve kadın sağlık çalışanlarının folik asit bilgi düzeyi ve sosyodemografik özellikler arasındaki ilişki incelenmiştir. Folik asit bilgi düzeyi ve farkındalığın yeterli düzeyde olmadığı ve üreme çağındaki kadınların folik asit farkındalığının arttırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Toplumsal düzeyde bu farkındalığı arttırmak için, halkın ilk etapta ulaşacağı sağlık personelleri olan aile hekimleri, ebe veya hemşirelerin hastaları bilgilendirmeleri gerekir. Basın yayın kuruluşları ve sosyal medya üzerinden kampanya ve tanıtımlar düzenlenerek prekonsepsiyonel dönemde uygun periyotlarda ve yeterli dozda folik asit kullanımının nöral tüp defekti, spina bifida gibi doğumsal anomalileri önleyebileceği anlatılmalıdır. Böylece toplumun bilinçlendirilmesi sağlanarak daha sağlıklı nesillerin oluşumuna katkı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Folic acid is a water-soluble B group vitamin that takes part in many biochemical events such as DNA and RNA production, synthesis of thymidylates and purines, carbon transfers and methylation reactions. It is of great importance for the synthesis, growth and repair of cells. Physiologically, folic acid decrease is observed during pregnancy due to the growth of fetus and placenta and increase in blood volume. This situation paves the way for neural tube defects, spina bifida and various placental complications. The aim of this study is to measure the awareness and knowledge level of women of reproductive age and female health workers about the use of folic acid in the preconceptional period, to draw attention to the intake of folic acid at the right time and in the right dose to prevent neural tube defects, to determine the incidence of neural tube defects, especially by emphasizing the importance of doctors in informing patients. It is to contribute to the formation of healthier generations by identifying the problems related to the reduction and developing solution proposals. Materials and Methods: In this study, 18-49 years old women and female health professionals who applied to Van YYU Faculty of Medicine Dursun Odabaş Medical Center Family Medicine outpatient clinics were asked to examine demographically age, occupation, education level, marital status and monthly income, together with 5 questions about folic acid use of these patients 11-question survey was conducted using the literature questioning the level of knowledge. After the data were collected, statistical analyzes were evaluated in the SPSS (ver. 20) package program. The descriptive statistics for the categorical variables of the demographic questions applied in the survey are numbers and percentages; Descriptive statistics for continuous variables were calculated as minimum and maximum, median, mean standard deviation. Chi-square test was used to determine the relationship between groups and categorical variables. The statistical vi significance level was taken as 5% in the calculations and the SPSS statistical package program was used for the calculations. Results: The study was conducted with 400 women aged 18-49 years. While 47% (n=188) of the participants were healthcare workers, 53% (n=212) were from the patient group. 78.3% (n=313) of the participants in the study said,“Have you heard of folic acid before?”to the question yes, 21.9% (n=87) answered no. Have you heard of folic acid before?“ 79.6% (n=249) of the 313 people who answered the question”yes“ answered”yes“ to the question”Can neural tube defects (anencephaly, spina bifida, etc.) in newborn babies be prevented with folic acid vitamin used before pregnancy?“, 3.5% (n=11) answered”no“, 16.9% (n=53) answered”I don't know“. 51.9% (n=107) of 206 people with a previous pregnancy history were answered”yes“ to the question”Have you used a preparation containing folic acid vitamin in your previous/current pregnancy?“, 48.1% (n=99)'ı answered”no“.”When did you start using folic acid during your pregnancy?“ When asked, 60.7% (n=65) of the participants answered”I started after I learned that I was pregnant“ and 39.3% (n=42) answered”I started when I planned to become pregnant". When the answers of the women participating in our study to the survey questions were analyzed; It has been observed that the level of knowledge about folic acid and the use of folic acid are higher in those in the 18-25 age group, healthcare workers, singles, university graduates, those with a high monthly income and those with a low number of live births. Conclusion: The relationship between the knowledge level of folic acid and sociodemographic characteristics of women and female health workers in reproductive age were examined with the questionnaire we prepared in the light of the literature. It has been concluded that the level of knowledge and awareness of folic acid is not sufficient and the awareness of women in reproductive age should be increased. In order to increase this awareness at the social level, first of all, family physicians, midwives and nurses should inform the patients of the health personnel that the public will reach in the first place. By organizing campaigns and promotions through media and social media, it should be explained that the use of folic acid at appropriate periods and at sufficient doses in the preconceptional period can prevent congenital anomalies such as neural tube vii defects and spina bifida, and the society should be made aware of and contribute to the formation of healthier generations.