Lokal diklofenak sodyum uygulamasının ototoksik ve nörotoksik etkisinin incelenmesi
Investigation of the autotoxic and neurotoxic effect of local diclofenac sodium administration
  1. Tez No: 689279
  2. Yazar: HALİL ELDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Diklofenak sodyum non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar grubundandır ve anti-inflamatuar, analjezik ve antipiretik etkileri bulunur. Bu çalışmayla kolestatoma üzerine sitotoksik etkisi gösterilen diklofenak sodyumun orta kulağa uygulamasının ototoksik ve nörotoksik etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Denekler ototoksisite değerlendirilmesi için serum fizyolojik uygulanan grup (negatif kontrol), diklofenak sodyum uygulanan grup (deney grubu), gentamisin uygulanan grup (pozitif kontrol) olmak üzere üçe ayrıldı. Ototoksisite, distorsiyon ürünü otoakustik emisyon ve işitsel beyin sapı cevabı ölçümleri kullanılarak ve histopatolojik inceleme ile değerlendirildi. Nörotoksisite değerlendirmesinde ise denekler serum fizyolojik grubu (negatif kontrol) ve diklofenak sodyum grubu(deney grubu) olarak ikiye ayrıldı. Nörotoksisite açısıdan denekler fonksiyonel ve histopatolojik olarak değerlendirildi. BULGULAR: Distorsiyon ürünü otoakustik emisyon testlerinde preoperatif ölçümlerde üç grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p0.05). Postoperatif 3.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Diclofenac Sodium belongs to the non-steroidal anti-inflammatory drugs group and has anti-inflammatory, analgesic and antipyretic effects. With this study, it is aimed to investigate the ototoxic and neurotoxic effect of intratympanic application of diclofenac sodium, which has been shown the cytotoxic effect of it on cholesteatoma tissue.. MATERIALS AND METHODS: Subjects were divided into three groups as saline (negative control), diclofenac sodium (study group), gentamicin (positive control) for ototoxicity evaluation. Ototoxicity was evaluated using distortion product otoacoustic emission (DPOAE), auditory brainstem response (ABR) measurements, and histological analysis. For the evaluation of neurotoxicity, subjects were divided into two groups as saline (negative control) and diclofenac sodium (experimental group). Neurotoxicity was evaluated by functional and histological analysis. RESULTS: In the DPOAE measurements, there was no significant difference between the three groups in preoperatiferative measurements (p0.05).