Total diz artroplastisi yapılan hastalarda postoperatif ağrı tedavisi amacı ile femoral sinir bloğunda sürekli infüzyon yönetimi ile ropivakaine adjuvan tramadol
Continious femoral nerve block with ropivacaine and tramadol in patients undergoing total knee arthroplasty for postop- pain treatment
  1. Tez No: 164323
  2. Yazar: PERİHAN ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYHAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Major ortopedik cerrahilerden olan total diz artroplastisi girişimlerinde ağrı, postoperatif dönemde en önemli problemlerden biridir. Postoperatif dönemde ağrının yetersiz kontrolü ile abartılı metabolik, endokrin ve inflamatuar yanıt ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda oksijen tüketiminin artması ile kalp yükünde artma, tromboemboli, pulmoner ve üriner problemler gibi nedenlerle geç rehabilitasyona bağlı hastanede kalış süresinde uzama ve sonuçta morbidite ve mortalite oram artabilmektedir. Günümüzde bu amaçla postoperatif ağrı tedavisinde ideal teknikilaç ve doz arayışları devam etmektedir. Bugüne kadar, total diz artroplastisi sonrası postoperatif dönemde etkili ağrı konrolünde İntravenöz HKA, epidural HKA, lumbar ve sakral sinir blokları, intravenöz HKA ile kombine edilen lumbar pleksus blokları gibi analjezi teknikleri kullanılmıştır. Son zamanlarda, postoperatif ağrı tedavisinde preemptif analjezinin etkinliği ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmış ve preemptif olarak sinir bloğu uygulamasının cerrahi travma sonucu oluşan santral yanıtı önleyebileceği gösterilmiştir. Cerrahi bölgeden gelen uyanlar devam ettiği için, periferik ve santral yanıtların baskılanması amacı ile postoperatif dönemde analjeziye devam edilmelidir. Bu çalışmada, total diz artroplastisi olan hastalarda yapılan preemptif femoral bloğunda, sürekli infuzyon yöntemi ile ropivakaine tramadol ilavesinin etkisini araştırdık. Total diz artroplastisi planlanan 60 hasta çalışma kapsamına alındı. Cerrahi öncesi, periferik sinir stimülatörü ile % 0.5 roivakain-0.3 ml/kg dozda kullanılarak femoral blok yapılan hastalar üç gruba ayrıldı. Her üç grupta da cerrahi genel anestezi altında gerçekleştirildi. Grup I 'de: cerrahi bitimini takiben HKA yöntemi kullanılarak % 0.2 ropivakain-0.1 ml/kg /saat dozda 48 saat boyunca sürekli infuzyon yapıldı. Grup ITde:%0.2 ropivakain + 1 mg/ml tramadol, Grup m'de:%0.2 ropivakain + 2 mg/ml tramadol ilave edildi. Tüm hastalarda, cerrahi bitimini takiben uyanma odasında VAS, motor blok ve yan etkiler değerlendirildikten sonra HKA aracılığı ile belirtilen dozlarda sürekli infuzyon uygulamasına geçildi. VAS > 40 olan 69hastalara ek analjezik olarak diklofenak sodyum 75 mg İM olarak uygulandı. Postoperatif 0,2,4,6,12,24 ve 48. saatlerde istirahat VAS değerleri, ek analjezik ihtiyacı, kan basıncı, kalp hızı ve yan etkiler kaydedildi. Çalışmamızda; her üç grupta da postoperatif 48 saatlik takip sonucunda VAS değerleri < 40 ve gruplar arası istatistiki olarak anlamlı fark olmasa da 4., 24. ve 48. saatlerde grup m' de grup I ve grup II' ye oranla daha düşük bulunmuştur. Ayrıca bu hastaların ek analjezik tüketimi de azalmış olup, tramadol ilavesinin analjezi kalitesini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Yan etki insidansı grup İÜ 'de daha yüksek bulunmuştur, bu da femoral sinir bloğunda lokal anesteziklere ilave edilecek olan tramadol dozu ile yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucunu doğurmaktadır. Sonuç olarak; total diz artroplastisinden sonra etkili ağrı tedavisi amacı ile genel anesteziye ilave edilen periferik sinir blokları uygulaması kolay, maliyeti ve komplikasyon oranı düşük yöntemler olup bütün bunların sonucunda yüksek hasta memnuniyeti, erken mobilizasyon ve hastanede kalış süresinin kısaltılması gibi avantajlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Pain following total knee arthroplasty is an important problem in the postoperative period. Exaggerated metabolic, endocrine and inflammatory response as a result of ineffective pain control postoperatively causes increased oxygen consumption and work overload on heart, increased thromboembolic, pulmonary and urinary complications. These detrimental effects may prolong the hospitalization period and increase the mortality and morbidity. There are many methods used for postoperative pain control following total knee arthroplasty such as intravenous PCA, epidural PCA, lomber and sacral nerve blockade, intravenous PCA combined with lomber plexus blockade. Recently there are many studies about the efficacy of preemptive analgesia for the postoperative pain control and these studies suggest that preemptive nerve blockade may prevent the santral sensitization caused by the surgical trauma. As there is a continuous stimulus from the surgical area, to supress the peripheral and central responses, analgesia should be continued in the postoperative period. In the present study we evaluated the effectiveness of tramadol added to ropivacaine during preemptive femoral blockade in patients undergoing total knee arthroplasty. 60 patients undergoing total knee arthroplasty were included to the study. In all groups general anesthesia was performed and before the surgery femoral blokade with ropivacaine 0.5 % (0.3 ml/kg) was done. In group I, ropivacaine 0.2 % was infused at a rate of 0. 1 ml/kg/hour for 48 hours. In group E, tramadol 1 mg/ml and in group IE 2 mg/ml was added to ropivacaine infusion. At the end of the surgery, VAS, motor blockade and side effects were evaluated and PCA was done as continuous infusion. As additional analgesic, intramuscular diclofenac 75 mg was done in patients with VAS values > 4. VAS values, additional analgesic consumptions, blood pressures, heart rates and side effects were recorded at the postoperative 0., 2., 4., 6., 12., 24. and 48. hours. Additional analgesic requirements in Group in was lower when compared with Group I and n. As the incidence of side effects was higher in Group HI, we thought 71that more studies with tramadol added to ropivacaine during femoral blockade should be performed. As a result; for effective control of pain, the use of peripheral nerve blockade in addition to general anesthesia following total knee arthroplasty is a simple and effective method with lesser cost and complications. Besides this method causes good patient satisfaction, early mobilization and a short period of hospitalization.