Lenfoma hastalarında FDG PET/BT görüntülemede farklı rekonstrüksiyon algoritmalarının kantitatif değerlendirmeye etkisi
The effect of different reconstruction algorithms in FDG PET/CT imaging on quantitative evaluation in lymphoma patients
  1. Tez No: 689287
  2. Yazar: MUSTAFA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Lenfoma, küratif tedavilere yanıt veren heterojen bir grup malignitedir. Prognozu; tedavi ve yaşam süresi, histolojik alt tip, klinik evre ve tedaviye yanıt gibi etmenlere bağlıdır. Flor-18 Florodeoksiglukoz (FDG) pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT) lenfomada sık kullanılmakta olup değerlendirmede standardize edilmiş tutulum değeri (SUV) gibi semikantitatif parametreler ve bu parametrelerle elde edilen Deauville skorlama sistemi hastalık değerlendirilmesinde önemli yer tutmaktadır. FDG PET/BT görüntülemede radyofarmasötik tutulumunu ve SUV ölçümlerini etkileyen birçok faktör arasında rekonstrüksiyon parametreleri de bulunur. Dolayısıyla PET/BT görüntülemede kullanılan farklı rekonstrüksiyon yöntemleri lenfoma hastalarının değerlendirilmesinde Deauville skorlarını değiştirebilir. Çalışmamızın amacı lenfoma hastalarında FDG PET/BT'nin kantitatif değerlendirilmesine farklı rekonstrüksiyon yöntemlerinin etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 1 Kasım 2020- 30 Nisan 2021 tarihleri arasında lenfoma tanısı ile FDG PET/BT görüntülemesi yapılan 255 hastanın ham PET verileri bir Bayesian Penalized Likelihood (BPL) algoritması olan Q.Clear (GE Healthcare) ve sıralı altkümeler beklenti maksimizasyonu(OSEM) algoritması olan SharpIR (GE Healthcare) ile ayrı ayrı rekonstrükte edildi. İki görüntüde de her hastanın karaciğer, mediasten kan havuzu ile hastalardan seçilen toplamda 487 lezyonun SUV ölçümleri yapıldı ve Deauville skorları hesaplandı. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lymphoma is a heterogeneous group of malignancies that respond to curative treatments. Factors such as treatment and survival, histological subtype, clinical stage, and response to treatment affect its prognosis. Fluor-18 Fluorodeoxyglucose (FDG) positron emission tomography/computed tomography (PET/CT) is frequently used in lymphoma, and semi-quantitative parameters such as standardized uptake value (SUV) and the Deauville scoring system obtained with these parameters have an important place in the evaluation of the disease. Among the many factors affecting radiopharmaceutical uptake and SUV measurements ​​in FDG PET/CT imaging are reconstruction parameters. Therefore, different reconstruction methods used in PET/CT imaging may change Deauville scores in the evaluation of lymphoma patients. The aim of our study is to investigate the effect of different reconstruction methods on the quantitative evaluation of FDG PET/CT in lymphoma patients. Material and Methods: Raw PET data of 255 patients who underwent FDG PET/CT imaging with the diagnosis of lymphoma between November 1, 2020 and April 30, 2021 were reconstructed separately with Q.Clear(GE Healthcare), a Bayesian Penalized Likelihood(BPL) algorithm, and SharpIR(GE Healthcare), an Ordered Subset Expectation Maximization(OSEM) algorithm. In both images, each patient's liver, mediastinal blood pool and SUV measurements of a total of 487 lesions selected from the patients were performed and Deauville scores were calculated. The data were evaluated statistically.