Adjuvan kemoterapi alan opere meme kanserli hastalarda nüksü etkileyen faktörler
Factors affecting recurrence in operated breast cancer patients receiving adjuvant chemotherapy
- Tez No: 689303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NACİ ALDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Meme kanseri kadınlarda cilt kanserleri hariç tutulduğunda en sık görülen kanserdir. Kadınlarda kanserden ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Bu çalışmada adjuvan kemoterapi alan opere meme kanserli hastalarda nüksü etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmaya 2007-2020 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezine takip ve tedavi amacıyla başvuran meme kanserli hastalar alındı. Çalışamaya meme kanseri nedeniyle opere olan ve adjuvan tedavi alan 18 yaşın üzerindeki hastalar alındı. Bulgular: Çalışmaya tümü kadın olan 285 hasta alındı. Hastaların ortanca yaşı 52 (24-92) idi. Hastalardan 50 (%17.54) tanesinde nüks gözlendi. Hastalarda 10 yıllık genel sağkalım %89 iken, 10 yıllık hastalıksız sağkalım oranı %70.3 idi. Hastalardan tümör evresi arttıkça hastalıksız sağkalım istatistiksel olarak anlamlı kısaydı (log rank p=0.013).
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women, excluding skin cancers. It is the second most common cause of cancer deaths in women. In this study, it was aimed to examine the factors affecting recurrence in operated breast cancer patients who received adjuvant chemotherapy. Materials and Methods: Patients with breast cancer who applied to Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Dursun Odabaş Medical Center for follow-up and treatment between 2007-2020 were included in the study. Patients over the age of 18 who were operated for breast cancer and received adjuvant therapy were included in the study. Results: 285 patients, all women, were included in the study. The median age of the patients was 52 (24-92). Recurrence was observed in 50 (17.54%) of the patients. The 10-year overall survival in patients was 89%, while the 10-year disease-free survival rate was 70.3%. Disease-free survival was statistically significantly shorter as tumor stage increased in patients (log rank p = 0.013).