Fibromiyalji'de kuru iğnelemenin tetik noktalar üzerine akut etkisinin shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Assessment of the acute effect of dry needling on trigger points in fibromyalgia via share wave elastography
- Tez No: 689302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Fibromiyalji (FM) yaygın ağrı ve tetik noktalarla karakterize romatizmal bir hastalıktır. Tetik nokta (TN) ile ilişkili ağrılar, tüm ağrıların %21-30'luk kısmını oluşturmaktadır. TN tanı ve tedavi etkinliğinin belirlenmesinde palpasyona ek olarak objektif ölçütlere ihtiyaç duyulmaktadır. TN inaktivasyonu ve ağrı kontrolünde kuru iğneleme (Kİ) tercih edilen tedavi modalitelerdendir. Çalışmamızın amacı; FM hastalarında m. trapezius üzerindeki tetik noktaların kas sertliklerinin ve kalınlıklarının shear wave elastografi (SWE) yöntemiyle ölçmek ve belirlenen noktalara uygulanan kuru iğnelemenin akut etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamızda bireylerin demografik bilgileri, Vizüel Analog Skalası'yla (VAS) ağrı şiddetleri, Fibromiyalji Etki Anketi'yle (FEA) fiziksel fonksiyonları, Nottingham Sağlık Profili'yle (NSP) yaşam kaliteleri ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği'yle anksiyetedepresyon riskleri değerlendirildi. Sağ ve sol m. trapezius'un superior parçasındaki TN'ler belirlendi. TN'ler ve çevresindeki ağrısız/normal dokuların kas sertliği ve kalınlığı SWE ile ölçüldü. Bu noktalara 0,25*25mm akupunktur iğneleri ile Kİ uygulandı. İğneleme sonrası TN SWE ölçümü tekrarlandı. Tüm ölçümler 3'er kez yapılarak ortalaması kullanıldı. Katılımcıların fonksiyonel etkilenimi orta dereceydi (FEA:65.21). Katılımcılar en sık enerji, ağrı ve uyku problemlerinden yakınırken; özellikle ev hayatlarının FM'den olumsuz etkilendiği görüldü. Anksiyete risklerinin (9.83±5.27) depresyona (7.76±4.89) kıyasla daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia (FM) is a characteristic rheumatic disease with widespread pain, and trigger point (TrP) accounts for 21-30% of all pain. In addition to palpation, objective criteria are needed for the diagnosis and to determine the treatment efficacy of TrPs. Dry needling (DN) is one of the preferred treatment modalities for the inactivation of these points and pain control. The aim of this study is to determine the muscle stiffness and thickness of TrPs via Shear Wave Elastography (SWE) method and to investigate the acute effect of DN on these points in FM. Demographic data of patients were recorded, then repspectively Visual Analogue Scale, Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Nottingham Health Profile (NHP), Hospital Anxiety Depression Scale (HADS) were used to evaluate pain, physical function, quality of life and anxiety-depression risks of the individuals. TrPs were determined in the upper trapezius muscle. Muscle stiffness and thickness of both these TrPs and surrounding painless/normal tissues were measured via SWE. DN was applied to these TrPs with 0,25*25mm acupuncture needles. SWE measurement was repeated after DN. All measurements were maden three times, and the average scores were used. The functional capacity of participants was moderate (FIQ:65.21). While they complained most frequently about energy, pain, sleep problems, and their home life was adversely affected. Anxiety risks (9.83±5.27) were found higher than depression (7.76±4.89).