2015-2020 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine başvuran non hodgkin lenfoma tanılı hastaların demografik, klinik özellikleri ve ekstranodal lenfomaların durumu
Demographic and clinical features of patients non-hodgkin lymphoma, and status of extranodale lymphomas
- Tez No: 689304
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Lenfomalar tüm dünyada insidansı artan lenfatik sistemin solid tümörleridir. Köken aldığı hücreler ve bunların subgrupları mevcuttur. Tedaviye yanıt, mortalite ve morbidite bu farklılığa bağımlıdır. Sadece patolojik farklılıklar değil hastanın cinsiyeti, yaşı, yaşadığı coğrafik bölge, tutulan doku/organları, immunohistokimyasal belirteçlerinin varlığı ve/veya yüksekliği tedavi ve sağkalımı etkilemektedir. Çalışmamızda; Non Hodgkin lenfomalı hastaların bölgemizde ki demografik özelliklerini araştırmak, extranodal lenf tutulumunun ve Ki 67 proliferasyon indeksinin yüksekliği ve bunların sağkalımlar üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lymphomas are solid tumors of the lymphatic system with an increasing incidence all over the world. There are cells of origin and their subgroups.Response to treatment, mortality and morbidity depend on this difference. Not only pathological differences, but also the patient's gender, age, geographic region, affected tissue/organs, presence and/or height of immunohistochemical markers affect treatment and survival. In our study; It was aimed to investigate the demographic characteristics of patients with non-Hodgkin lymphoma in our region, to examine the extranodal lymph involvement and the high Ki 67 proliferation index and their effects on survival.