PI3K/AKT/MTOR yolağı inhibisyonunun burkitt lenfoma hücre hattı üzerinde antitümoral etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antitumoral efficacy of PI3K/AKT/MTOR pathway inhibition on Burkitt's lymphoma cell line
- Tez No: 689310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TERZİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Burkitt lenfoma oldukça agresif bir B hücreli non Hodgkin lenfomadır. En yaygın olarak genç yetişkinlerde ve çocuklarda görülür. Yetişkinlerdeki lenfomaların yaklaşık %1-2'sini oluşturur. Klinik olarak çok hızlı progrese olabilmektedir. Burkitt lenfoma kemoterapiye yüksek duyarlı bir hastalıktır ve sadece kemoterapi ile iyileşme sağlanan nadir kanserlerden birisidir. Ancak hayatta kalma oranları artmasına rağmen özellikle bağışıklığı baskılanmış, yaşlı hastalar ve Relaps/Refrakter hastaların tedavilerinde birçok zorluk görülmektedir ve bu tür hastalarda prognoz kötüdür. Bu nedenle, Burkitt lenfoma patogeneziyle ilgili biyolojik yolları hedefleyen yeni ve daha az toksik terapötik ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgilere göre bizim çalışmamızda bir PI3K/AKT/mTOR yolağı inhibitörü olan omipalisibin Burkitt lenfoma hücre hattı üzerinde antitümoral etkinliğinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada Burkitt lenfoma Raji hücre hattı kullanılmıştır. Omipalisib 50, 25, 12.5, 1, 0.1, 0.01 μM konsantrasyonlarda hücre hattına uygulanmış sonrasında in vitro XTT hücre canlılık testi ile omipalisibin Raji hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi değerlendirilmiştir. XTT testinde alınan sonuçlara göre IC50 değeri hesaplanmıştır. Hesaplanan IC50 değeri ile apoptozis ve hücre döngüsü deneyleri flow sitometri yöntemi aracılığı ile çalışılmıştır. Çalışmada Burkitt lenfoma Raji hücreleri üzerine artan konsantrasyonlarda omipalisib uygulanmasının istatistiksel olarak anlamlı bir sitotoksik etkisi olduğu gösterildi. Hesaplanan IC50 değeri ile yapılan apoptoz deneyinde omipalisibin apoptozu güçlü bir şekilde indüklediği tespit edildi. Hücre döngüsü deneyinde ise IC50 değerinde uygulanan omipalisibin hücre döngüsünü G0/G1 fazında durduğu belirlenmiştir.Sonuç olarak omipalisibin sitotoksik etkisi, apoptozu indüklemesi ve hücre döngüsünü durdurması ile Burkitt lenfoma hücreleri üzerinde antitümoral etkinliği olduğu gösterilmiştir. Bu etki göz önüne alınarak özellikle Relaps/Refrakter Burkitt lenfoma ve intensif kemoterapileri tolere edemeyen hastalarda omipalisibin ve PI3K/AKT/mTOR yolağının hedeflenmesi yeni bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu konuyla ilgili daha fazla hayvan deneyi ve klinik faz çalışmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Burkitt lymphoma is a highly aggressive B-cell non-Hodgkin lymphoma. Most commonly seen in young adults and children. It constitutes approximately 1-2% of lymphomas in adults. It can progress very rapidly clinically. Burkitt lymphoma is a highly sensitive disease to chemotherapy and is one of the rare early cancers that can be cured by chemotherapy alone. However, despite the increase in survival rates, there are many difficulties in the treatment of especially immunocompromised, elderly patients and Relaps/Refractory patients, and the prognosis is poor in such patients. Therefore, there is a need for new and less toxic therapeutic agents that target the biological pathways involved in Burkitt lymphoma pathogenesis. According to this information, our study aimed to determine the antitumoral activity of omipalicib, a PI3K/AKT/mTOR pathway inhibitor, on Burkitt lymphoma cell line.The Burkitt lymphoma Raji cell line was used in the study. Omipalisib was applied to the cell line in concentration of 50, 25, 12.5, 1, 0.1, 0.01 μM, and then the cytotoxic effect of omipalisib on Raji cells was evaluated by XTT test. IC50 value was calculated according to the results obtained in the XTT test. Apoptosis and cell cycle experiments were studied with the calculated IC50 value. Flow cytometry method was used to determine the effect of omipalicib on apoptosis and cell death.In the study, increasing concentrations of omipalicib were shown to have a statistically significant cytotoxic effect on Burkitt lymphoma Raji cells. In the apoptosis experiment performed with the calculated IC50 value, it was determined that omipalicib induced apoptosis strongly. In the cell cycle experiment using the IC50 value of omipalicib, it was determined that omipalicib stimulated the cell cycle arrest at the G0/G1 phase. As a result, omipalicib has been shown to have antitumoral activity on Burkitt lymphoma cells with its cytotoxic effect, induction of apoptosis and cell cycle arrest. Considering this effect, targeting omipalicib and the PI3K/AKT/mTOR pathway is a new treatment option, especially in patients with Relapsed/Refractory Burkitt lymphoma and who cannot tolerate intense chemotherapy. However, more animal experiments and clinical phase studies are needed on this subject.