Sit alanlarında kiralık konut ve kiracı hanehalkı konut talebi: elbistan (Kahramanmaraş) merkez kentsel ve arkeolojik sit alanları örneği
Demand for rented housing and tenant household housing in site areas: a case of urban and archaeological site in elbi̇stan (Kahramanmaraş) city center
  1. Tez No: 689316
  2. Yazar: HÜSNE TEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇALIŞIR HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kentler, çeşitli dönemlerin izlerini ortaya koyan kendine özgü bir yapıya sahiptir ve doğal, tarihi ve kültürel çevreleri ile geçmişe tanıklık ederler. Konut gelişimi özelinde değerlendirildiğinde de, yerleşmenin konumu, doğal, tarihi ve toplumsal birikim, ekonomik koşullar, teknik gelişim gibi konuların etkisiyle çok zengin bir çeşitlilik sunarlar. Ancak çoğu Anadolu kentinin tarihine ışık tutan çok sayıda konut ve içinde yer aldığı doku, yıllar içinde büyük oranda yok olmuş ve / veya değişime uğramıştır. Bu süreçte, tarihi çevrelerdeki konut sahiplerinin değiştiği, özellikle yeni kullanıcılar tarafından konutların kiralandığı da çeşitli çalışmalara konu olmuştur. Bu tez, özellikle 1960'lı yıllardan sonra hızlı bir nüfus artışının yaşandığı Elbistan kent merkezinin değişimini tarihi süreçte değerlendirmeyi ve bu değişimin konut alanlarına etkisini açıklamayı; öte yandan bu değerlendirmeler ışığında, sitlerde kiralık konut ve kiracı hanehalkı konut talebine ilişkin bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Tezin örneklem alanı olarak belirlenen Elbistan (Kahramanmaraş) Ceyhan Mahallesi Arkeolojik Sit Alanları ve Kızılcaoba Mahallesi Kentsel Sit Alanı, Elbistan kent merkezinde günümüzde konut ve konut dışı kullanımların yoğun olarak yer seçtiği bir alandadır. Sit alanları, 2000'li yıllardan itibaren koruma amaçlı çalışmalara konu olmuştur. Sit alanlarının koruma süreci, sit alanlarında yaşayan kiracı hanehalkları odağında ve bu kullanıcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities have a unique structure that reveals the traces of various periods and witness the past with their natural, historical and cultural environments. When evaluated in terms of housing development, they offer a very rich variety with the effect of issues such as the location of the settlement, natural, historical and social accumulation, economic conditions, and technical development. However, many houses that shed light on the history of most Anatolian cities and the texture in which they are located have largely disappeared and / or changed over the years. In this process, it has been the subject of various studies that the owners of the houses in historical environments have changed, especially the houses are rented by new users. This thesis aims to evaluate the change in the city center of Elbistan, which experienced a rapid population growth especially after the 1960s, in the historical process and to explain the effect of this change on residential areas; On the other hand, in the light of these evaluations, it aims to make an evaluation on the housing demand of rental housing and tenant households in the sites. Elbistan (Kahramanmaraş) Ceyhan Neighborhood Archaeological Sites and Kızılcaoba Neighborhood Urban Conservation Area, which is determined as the sample area of the thesis, is in an area where residential and non-residential uses are intensely located in the city center of Elbistan. Protected areas have been the subject of conservation studies since the 2000s. The conservation process of the protected areas has been evaluated with the focus of the tenant households living in the protected areas and together with the semi-structured interviews with these users.