Yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinde yeme alışkanlıkları: Kültürel benzerliker ve farklılıklar
Nutritional habits of foreign college and cultural differences and similarities
  1. Tez No: 689315
  2. Yazar: SADAGUL HASANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBU TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversitede eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin yeme alışkanlıkları ile yeme alışkanlıklarındaki kültürel benzerlikler ve farklılıkları belirlemektir. Araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında öğrenimine devam eden, TÖMER sınavlarını başarıyla tamamlamış 1000 öğrenci oluşturdu. Evrenden örneklem seçimine gidilmedi ve çalışmaya katılmayı kabul eden 307 öğrenci ile araştırma tamamlandı. Araştırmaya başlamadan önce Etik Kurulu onayı (2019-2020), kurum izni (93130991-044-E.1900144485) ve çalışmaya katılacak öğrencilerden yazılı izin alındı. Veriler anket formu ile Kasım 2019 ve Aralık 2020 tarihleri arasında araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek toplandı. Veriler araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında SPSS 25.0 paket programında tanımlayıcı istatistik ile değerlendirildi. Çalışma bulgularına göre öğrencilerin %57,3'ü (n=176) kendi ülkesi ve Türkiye'deki yeme davranışlarının birbirine benzediğini ifade etti. Benzerlik olduğunu düşünen öğrencilerin %13,4'ü (n=41) et, peynir, tavuk çeşitlerinin benzediğini, %7,2'si (n=22) ise öğün sayısı ve yemeklerin birbirine yakın olduğunu ifade ettiler. Öğrencilerin %34,5'i (n=107) Türkiye'deki yeme alışkanlıklarının kendi ülkesindeki yeme alışkanlıklarından farklı olduğunu belirtti. Öğrencilerin %6,8'i (n=21) et yemeklerinin Türkiye'de daha az olmasını, %6,5'i (n=23) kahvaltının farklı olmasını, %6,5'u (n=20) yağ çeşitlerinin farklı olmasını ve %7,5'si (n=23) Türkiye'deki yemeklerin sebze ağırlıklı olmasını yeme alışkanlıklarındaki farklılıklar olarak belirttiler. Araşstırma sonucuna göre yabancı uyruklu öğrencilerin yeme alışkanlıkların benzerlikler kadar farklılılarda bulunmaktadır. Bu farklılıklardan kaynaklanan öğrencilerin yaşam kalitesini etkileyen sorunlarının çözümüne yönelik planlamalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the eating habits of foreign students, cultural similarities and differences were made to identify. The universe of this descriptive study consisted of approximately 1,000 foreign students studying at Çanakkale Onsekiz Mart University. Sample selection should be made from the universe. The study was completed with 307 foreign students who accepted to participate in the study. The study was completed with 307 foreign students who accepted to participate in the study. Ethical permissions were obtained. The data were collected by the researcher at Çanakkale Onsekiz Mart University between 2019-2020 using face-to-face interviews and a questionnaire form. The data were evaluated by the SPSS program with mean and percentage distribution. According to the findings of the study, 57.3% (n=176) of the students stated that their eating behaviors in their own country and in Turkey were similar. 13.4% (n=41) of the students who thought that there was a similarity stated that the meat, cheese and chicken types were similar, while 7.2% (n=22) stated that the number of meals and meals were close to each other. 34.5% (n=107) of the students stated that their eating habits in Turkey are different from the eating habits in their own country. 6.8% (n=21) of the students stated that meat dishes were less in Turkey, 6.5% (n=23) stated that the breakfast was different, 6.5% (n=20) stated that they had different types of oil. and 7.5% (n=23) stated that the meals in Turkey are mainly vegetables, as the differences in their eating habits. According to the results of the research, the eating habits of foreign students are as different as the similarities. It can be suggested that plans should be made to solve the problems that affect the quality of life of students arising from these differences.