Türkiye iç sularında dağılım gösteren Gobio türlerinin bazı populasyon parametreleri
Some population parameters of Gobio species from inland waters of Turkey
- Tez No: 689332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN EVREN MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, Türkiye iç sularında dağılım gösteren Gobio türlerinin bazı populasyon parametrelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Müzesi'nde bulunan 13 Gobio türüne ait 468 birey incelenmiştir. Bireylerin toplam boy (TL), çatal boy (FL), standart boy (SL) ve ağırlık (W) ölçümleri yapılmıştır. 13 Gobio türünün boy-ağırlık ve boy-boy ilişkileri incelenmiştir. Boyağırlık ilişkilerinin“b”değeri 2,732 (G. insuyanus) ile 3,933 (G. bulgaricus) arasında değişmiştir. Büyümenin G.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine some population parameters of Gobio species that are dispersed through Turkey. In this study, 468 individuals from 13 Gobio species located in Recep Tayyip Erdoğan University Fisheries and Aquatic Faculty of Fisheries Museum were examined. Total lenght (TL), fork lenght (FL), standart lenght (SL) and weight (W) of individuals were measured. Lenght-weight and lenght-lenght relationships of 13 Gobio species were analyzed. The value of“b”of the lenght-weight relationships ranged from 2,732 (G. insuyanus) to 3,933 (G. bulgaricus). Growth was found as positive allometric for G.