Ergene nehri (Trakya, Türkiye) makro ve mikro alglerinin sistematik kompozisyonu.
The systematic composition of macro and micro algae in Ergene river (thrace region, Turkey)
  1. Tez No: 292668
  2. Yazar: RIZA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL AYSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Türkiye çok sayıdaki akarsu ve gölleri, jeolojik ve topografik özellikleri ve farklı coğrafik bölgelerin kesişme noktasında olması nedeniyle bitki çeşitliliği yönünden dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. Doğada besin zincirinin ilk halkasını oluşturan fitoplanktonik organizmaların ülkemiz iç sularında yayılış gösteren türlerinin belirlenmesi ve mevsimsel değişimlerinin incelenmesi yönünde yapılmış çok sayıda çalışma mevcuttur. Bununla birlikte iç suların büyük bir alana sahip olduğu Türkiye'de, suların içme ve kullanımına yönelik önemli belirteçlerinden olan fitoplankton kompozisyonu belirlenmemiş, biyoçeşitliliği ortaya çıkartılıp kayıt altına alınmamış çok sayıda su kaynağı bulunmaktadır.Ergene Nehri tatlısu yönünden zengin havzalarımızdan biridir ve bu alanda alg kompozisyonu ile ilgili yapılmış kapsamlı bir çalışma mevcut değildir. Bu amaçla Ergene Nehri'ni besleyen yan ve ana kollarda (çay, dere, ırmak, nehir) dağılım gösteren makro ve mikroalgler mevsimsel olarak toplanıp teşhisleri ve sistematik pozisyonları saptanmış ve fotoğraflamaları yapılmıştır.Çalışmanın sonucunda, Ergene Nehri ve nehri besleyen havzadaki akarsularda yayılış gösteren taksonlar, Cyanophyceae (40), Euglenophyceae (48), Dinophyceae (2), Chlorophyceae (48), Ulvophyceae (4), Trebouxiophyceae (7), Zygnematophyceae (48), Xanthophyceae (2), Chrysophyceae (1), Synurophyceae (1), Coscinodiscophyceae (4) ve Bacillariophyceae (110) olarak farklı sınıflara ait toplam 315 takson tespit edilmiştir.Tespit edilen taksonların, mevsimsel ve örnekleme noktaları yönüyle nasıl dağılım gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Türkiye tatlısu alg florası açısından tespit edilen taksonların tamamı bölge için, 83 tanesi Türkiye için yeni kayıt olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the most important countries of the world in terms of fertility since it is at the intersection of various rivers and lakes along with different geographical regions which bear distinct geological and topographical characteristics. There are a good many researches carried out to be able to find out the species of phytoplanktonic organisms which are widely met in the inland waters of our country and make up the first link of food chain in nature. In addition to this, there are lots of water sources the phytoplanktonic composition (one of the most effective methods of identifying drinking water in Turkey in which inland waters cover a huge area) and biodiversity of which have not been found out and listed.Ergene River is among the richest water basins in Turkey in terms of freshwater, and there is not a comprehensive research carried out to determine the algae composition in this area. For that reason, micro and macro algae, which are met in main streams supporting Ergene River, have been gathered seasonally; and systematic positions of these algae have been identified and photographed.As a consequence of this study; 315 different taxa species belonging to Cyanophyceae (40), Euglenophyceae (48), Dinophyceae (2), Chlorophyceae (48), Ulvophyceae (4), Trebouxiophyceae (7), Zygnematophyceae (48), Xanthophyceae (2), Chrysophyceae (1), Synurophyceae (1), Coscinodiscophyceae (4) and Bacillariophyceae (110) taxa have been observed and found out in Ergene River and other watercourses along with water basins supporting this river.After these taxa have been gathered, how these are spread with regard to seasonal and sample points have been determined. All of these taxa, which have been identified with respect to freshwater algal flora of Turkey, have been recorded for the first time for that region while 83 of these taxa have been recorded for the first time for Turkey.