Seismic performance of steel moment frames with gravity-only frames
Düşey yük taşıyıcı çerçeveler ile çelik moment çerçevelerin sismik performansı
- Tez No: 689345
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Çelik yapılarda, sismik kuvvetlerin eğilme ve kesme yoluyla aktarılarak güçlü yer hareketlerine karşı yanal direnç sağlayan sistemler özel çelik moment çerçevelerdir. Plastik mafsallar sayesinde kiriş uçlarında oluşan akmalar ile büyük elastik olmayan deformasyonların çoğu karşılanmış olur. Fakat iç açıklıklarda tasarlanan düşey yük taşıyıcı sistemlerin yanal dayanım ve rijitliğe katkısı çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Basit bağlantı ile tasarlanan ve moment aktarmadığı kabul edilen düşey yük taşıyıcı çerçevelerdeki bağlantıların, kirişlerin plastik eğilme kapasitesinin %20 ile %50'sine kadar ulaşabildiği göz önüne alınmadığı taktirde yapıların sismik performansı eksik değerlendirilmiş olur. Bu nedenle, bu çalışmada 5 ve 10 katlı olmak üzere düşey yük taşıyıcı çerçevelerin dahil edilmediği, düşey yük taşıyıcı kirişlerinin rijitliklerinin %10'unun dikkate alındığı ve düşey yük çerçevelerin link elemanlar yardımıyla yanal yüklerin %10'unu karşıladığı üç durum 3 adet model ile temsil edilerek, düşey yük taşıyıcı çerçeveler ile moment çerçeveler arasındaki etkileşimi inceleyebilmek ve sismik performansı değerlendirebilmek amaçlanmıştır. Tüm modellere doğrusal olmayan Artımsal Dinamik Analizler uygulanmıştır. Her bir model ve her bir deprem kaydı için arttırılan deprem yoğunluklarına karşılık maksimum ötelenme oranları, en üst kat yer değiştirmeleri, taban kesme kuvvetleri, kapasite eğrileri ve yapılarda kat boyunca meydana gelen ötelenme oranlarının dağılımları yönetmelik sınırlarına göre incelenmiştir. Analiz sonucunda yukarıda bahsedilen ikinci ve üçüncü durumlardaki düşey yük taşıyıcı sistemlerin, sırasıyla yalnızca moment çerçeveye göre kapasiteyi %9 ve %17 arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Special Moment Resisting Frames (SMRF) are systems that provide lateral resistance against strong ground motions through transferring forces by bending and shearing in steel structures. Most large inelastic deformations are supplied with yields occurring at the beam ends thanks to plastic hinges. However, the contribution of gravity load-carrying systems designed in inner spans to lateral strength and rigidity is often overlooked. If it is not taken into consideration that the connections in the Gravity Frames (GFs), which are designed with shear tab connection and accepted to not transfer moment, can reach up to 20% to 50% of the plastic bending capacity of the beams, the seismic performance of the structures is underestimated. For this reason, 5 and 10 story GFs are not included, 10% of the stiffness of gravity beams are taken into account and GFs meet 10% of lateral loads with the help of infinite stiffness link elements are represented by 3 models to examine the interaction between GFs and SMRFs and to evaluate seismic performance. Nonlinear Incremental Dynamic Analysis was applied to all models. For each model and each earthquake record, the maximum drift ratio, top story displacements, base shear forces, capacity curves, and drift ratio distribution occurring along the floors in the buildings against the increased earthquake intensities were examined according to the specifications. As a result of the analysis, it was observed that the GFs in second and third cases mentioned above increased the capacity by 9% and 17% compared to the bare moment frame, respectively.