Tabakalı istanbul boğazı akımının hidrodinamik bileşenlerinin analizi
Analysis of the hydrodynamic components of the stratified bosphorus flow
  1. Tez No: 689346
  2. Yazar: FURKAN ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İstanbul Boğazı, Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan Türk Boğazları Sistemi'nin (TBS) hidrodinamik davranışını belirleyen en önemli unsurdur. İki tabakalı bir akım yapısına sahiptir ve birçok açıdan (ulaşım, balıkçılık vb.) büyük önem taşıyan söz konusu akım yapısı meteorolojik, morfolojik ve hidrodinamik etkilere bağlı olarak zamana ve konuma göre değişimler gösterebilmektedir. Bu çalışmada, İstanbul Boğazı akımının hidrodinamik bileşenleri, Boğaz'ın her iki girişindeki su seviyesi ölçümleri, meteorolojik ölçümler (rüzgar hızı ve atmosfer basıncı) ve tuzluluk-sıcaklık ölçümleri, Boğaz'ın güneyindeki uzun ve kısa dönemli akıntı hızı ölçümleri, 42 yıllık (1979-2021) Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi'ne (ECMWF) ait meteorolojik model sonuçları ve ek olarak Tuna Nehri'nin 79 yıllık (1931-2010) günlük ortalama deşarjları doğrultusunda kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Analizlerin sonuçları, akıntı hızlarının hem zamana hem de konuma göre farklılıklar gösterdiğini ve tipik iki tabakalı akım yapısının Boğaz'ın her iki girişi arasında ≈0
Özet (Çeviri)
The Bosphorus is the most important component determining the hydrodynamic behavior of the Turkish Straits System (TSS) which connects the Black Sea to the Mediterranean. It presents a two-layer flow structure that may vary temporally and spatially due to meteorological, morphological, and hydrodynamic effects. In this study, the hydrodynamic components of the Bosphorus flow were analyzed using water level measurements, meteorological measurements, and salinity-temprature measurements at both entrances of the Bosphorus, long and short term current velocity measurements at the south entrance of the Bosphorus, meteorological model data of the European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF) for 42 years (1979-2021), plus the daily average discharges of the Danube River for 79 years (1931-2010). The results of the analyzes show that current velocities vary both temporally and spatially, and the typical two-layered current structure could sustain for ≈0