GAP Bölgesi Harran ovası koşullarında Aspir'in azotlu gübre isteğinin tesbiti
  1. Tez No: 68937
  2. Yazar: SÜLEYMAN HACIBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GAP BÖLGESİ HARRAN OVASI KOŞULLARINDA ASPİR'İN AZOTLU GÜBRE İSTEĞİNİN TESBİTİ Süleyman HACIBEYOĞLU Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1997 Sayfa: Bu araştırma Köy Hizmetleri Talat DEMİRÖREN araştırma istasyonunda Aspirde optimum N dozunu tespit etmek amacıyla 1995-1996 yılı üretim döneminde kurulmuş ve yürütülmüştür. Araştırmada Dinçer çeşidi ve 0-6-12-18-24 kg/da N ve sabit doz olarak 12 kğ/da P2O5 uygulanmıştır. Araştırma sonucunda farklı azot dozlarının aspirde tohum verimine etkisinin istatistiksel açıdan önemli çıkmadığı, bunun yanında yağ ve protein oranının istatistiksel olarak önemli olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Aspir, Azot Dozu,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to determine the optimum N dose in safflower at the Talat Demirören Research Station of the Institute of Rural Services, Şanlıurfa. In this study Dinçer variety was used as plant material.The research was performed with five different nitrogen doses (0 kg/da N, 6 kg/da N, 12 kg/da N, 18 kg/da N and 24 kg/da N). Collected data were analyzed. It was found that there was no significant difference among nitrogen doses. Key Words : Safflower, Nitrogen dose.