Arpa (Hodreum vulgare L.)'da tuza toleranslı hatların elde edilmesi üzerinde araştırma
A research on evaluation of salt tolerant barley ( Hordeum vulgare L. ) lines
- Tez No: 68936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT KONAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
-m- öz Sekiz arpa genotipi ve bunların 15 Fi melez populasyonu serada fide özellikleri ve tuzlu tarla koşullarında agronomik özellikler için tuza tolerans yönünden Line x Tester analizi yapılarak incelenmiştir. Elde edilen veriler arpada tuza tolerans bakımından genotipler arasında yeterli genetik varyasyonun bulunduğunu göstermiştir. İncelenen özelliklerin çoğunda 19 no'lu genotip genel kombinasyon uyuşması ve Quantum x 5, Quantum x 19, Kaya x 16 ve Kaya x 19 melezleri ise özel kombinasyon uyuşması yönünden önemli bulunmuştur. En yüksek heterosis, tek başak veriminde % 33.12 olarak ve fide boyu / kök boyu oranında % 66.27 olarak bulunmuştur. En yüksek heterobeltiosis, bin dane ağırlığında % 46.58 olarak ve fide boyu / kök boyunda % 50.98 olarak bulunmuştur. Tuza tolerans bakımından her iki çevrede de, başak boyu, başakta dane sayısı, bin dane ağırlığı, tek başak verimi ve kök boyu, sürme gücü ve fide boyu / kök boyu oram özellikleri eklemeli olmayan gen etkileri tarafından kontrol edilirken, başakta başakçık sayısı, bitki boyu, fide boyu, kök yaş ağırlığı, fide yaş ağırlığı ve toplam kuru madde özelliklerinin ise eklemeli gen etkileri tarafından kontrol edildiği belirlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Arpa, Heterosis, Tuza tolerans, Line x Tester
Özet (Çeviri)
-IV . ABSTRACT The salt tolerance of eight barley genotypes and their 15 Fi hybrid populations were investigated in Line x Tester analysis on the data collected for seedling traits in greenhouse and for agronomic characteristics in saline field. The Data indicated that there is sufficient genetic variability in genotypes for salt tolerance in barley. Significant general and specific combining abilities were observed for most of the trails studied in the number 19 genotype and Quantum x 5, Quantum x 19, Kaya x 16 and Kaya x 19 crosses. Highest heterosis was found as 33.12 % for single spike yield and as 66.27 % for shoot length to root length ratio. Highest heterobemosis was found as 46.58 % for thousand grain weight and as 50.98 % for shoot length to root length ratio. It was determined that spike length, number of garin per spike, single spike yield, thousand kernel weight, root length, seedling emergence and shoot length to root length ratio traits were controlled by non-additive gene effects while plant height, spiklets per spike, shoot length, shoot fresh weight, root fresh weight and total dry matter traits were controlled by the additive gene effects with respect to salt tolerance in both of the environments. KEY WORDS: Barley, Hordeum vulgare L., Heterosis, Salt tolerance, Line x Tester