Farklı frekanslarda uygulanan hızlı üst çene genişletme kuvvetlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of rapid maxillary expansion forces applied at different frequencies
- Tez No: 689384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AKBULUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yarı hızlı (2x1/1x1/1x2) ve hızlı (2x1) aktivasyon protokolleri ile oluşan kuvvetin dental alveolar ve iskeletsel yapılar üzerindeki etkilerini alçı model ve posteroanterior filmler üzerinde değerlendirmek ve sonuçları servikal vertebral matürasyon yöntemine göre belirlenen gelişim aşamalarına (pre-pubertal, pubertal ve post-pubertal) göre karşılaĢtırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamızda maksiller yetersizliğe sahip 26‟ı kadın 28‟i erkek toplam 54 hasta bulunmaktadır. Hastalar yarı hızlı protokol grubunda 22 (pre-pubertal 6, pubertal 8 ve post-pubertal 8) hızlı protokol grubunda (pre-pubertal 11, pubertal 11 ve post-pubertal 10) 32 kişiden oluşmaktadır ve 6 gruba ayrılmıştır. Tedavi etkilerini değerlendirmek üzere her hastadan tedavi ön esi ve ortalama 3 aylık retansiyon dönemi sonrasında posteroanterior lateral sefalometrik film ve al çı modeller alınmıştır. Tedavi etkilerinin grup içi değerlendirilmesinde Kruskal Wallis analizi kullanılmıştır. İki farklı aktivasyon protokolnün grupları arasındaki ikili karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. BULGULAR: Yarı hızlı çevirme protokolünün grup içi karşılaştırma sonuçlarında posteroanterior film ölçümlerinde maksiller genişlikte pre-pubertal grubun, pubertal ve post-pubertal gruba göre ve alçı model ölçümlerinde 3-3 K, 4-4 G, 5-5 K, 5-5 G mesafesi prepubertal grup diğer gruplara göre ve 3-3 G, 4-4 K, 6-6 K, 6-6 G mesafesi prepubertal grup postpubertal gruba göre istatistiksel olarak anlamlı olarak artmıştır. Prepubertal dönemin gruplar arası karşılaştırmasında posteroanterior film ölçümlerinde nazal genişlikte ve alçı model ölçümlerinde dental mesafe ölçümlerinin hepsinde istatistiksel olarak anlamlı artış görülmüştür. SONUÇLAR: Yarı hızlı çevirme protokolünün pre-pubertal grubu, hem gruplar arası hem de grup içi karşılaştırmalarında diğer gruplara göre iskeletsel ve dental olarak daha fazla artış sağladığı görü lmüştür.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study is to evaluate the effects of the force generated by the 2x1/1x1/1x2 and 2x1 activation protocols on dental, alveolar and skeletal structures on dental casts and posteroanterior films and compare the results according to the developmental stages (pre-pubertal, pubertal and post-pubertal) determined according to the cervical vertebral maturation method. MATERİALS AND METHODS: In our study, there were 54 patients (26 female and 28 male) with maxillary deficiency. The patients were divided into 6 groups,22 patients in the semirapid activation group,(pre-pubertal-6, pubertal-8,post-pubertal-8), and 32 patients in the rapid activation group,(pre-pubertal-11,pubertal-11,post-pubertal-10). Dental casts and posteroanterior, lateral cephalometric film were taken from each patient before expansion and at the end of the 3-month retention to evaluate the effects of treatment. The Kruskal Wallis analysis was used to evaluate the treatment effects within groups. Bonferroni-corrected Mann Whitney U Test was used for pairwise comparisons between groups of two different activation protocols. RESULTS: In the intra-group comparison results of the semi-rapid activation protocol, the maxillary width in the posteroanterior film measurements of the pre-pubertal group, compared to the pubertal and post-pubertal groups, and in the plaster model measurements, the distance of 3-3 K, 4-4 G, 5-5 F, 5-5 G is prepubertal group compared to the other groups and the 3-3 G, 4-4 F, 6-6 F, 6-6 G distance increased statistically significantly in the prepubertal group compared to the postpubertal group. In the inter-group comparison of the prepubertal period, there was a statistically significant increase in nasal width in posteroanterior film measurements and in all dental distance measurements in dental cast measurements. CONCLUSİON: It was observed that the pre-pubertal group of the semi-rapid activation protocol provided more skeletal and dental increases compared to the other groups in both inter-group and intra-group comparisons.