Çocuklarda rutin alerji deri testlerinin termografik olarak incelenmesi
Thermographic examination of routine allergy skin tests in children
- Tez No: 689394
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE UYSAL SOYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Deri prik testleri Tip 1 aşırı duyarlılık öngörüsünü doğrulamak için sıkça başvurulan testlerdir. Hızlı uygulanması, hemen sonuç vermesi , düşük sistemik reaksiyon riski ve görece ucuz olması nedeniyle diğer tanı modalitelerine tercih edilmektedir. Ancak uygulanması, ölçülmesi ve değerlendirmesi insan bağımlı olması tanısal değerini düşürebilmektedir . Medikal termografi alerji testlerinde non-invazif objektif ve kantitatif veri sağlaması nedeniyle sonuçlarının değerlendirilmesinde gelecek vadetmektedir . Alerjide medikal termografi kullanımıyla ilgili çalışmalar sınırlı sayıda olmasının yanı sıra çalışmaların erişkin hastalarda yapılması ve kullanılacak tanısal parametre konusunda farklı görüşler olması nedeniyle literatürde veri eksikliği mevcut olduğu görülmüştür. Çalışmamızda termografik ölçümler için yeni tanısal parametre tanımlanarak ve geleneksel deri prik ölçüm sonuçlarıyla ilişki ve uyumunu araştırmayı amaçladık. Bu kapsamda Hacettepe Üniversitesi Çocuk Alerji Polikliniği'nde Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında rutin alerji deri testi yapılan toplam 63 hastanın klinik ve demografik özellikleri yanı sıra deri testi yapılan bölgeleri termografik olarak incelenmiştir. Akıllı telefona entegre edilen termal kamera ile deri prik testi bekleme sürecinde tekrarlayan görüntü alındı. Mekânsal bağıl ısı hesaplaması için her görüntüde yer alan pozitif kontrol alanı (Cp), negatif kontrol alanı (Cn) ve alerjen bölgesi(A) noktasal ısı ölçümlerinin bir fonksiyonu alındı. Sıcaklık değeri araştırılan her bir bölgenin pozitif ve negatif kontrol sıcaklıklarına göre konumunu deri reaktivitesi cinsinden ifade eden Kalorik alerji indeksi (KAİ) asıl tanısal parametre olarak kabul edildi. KAİ sonuçlarına göre her bir alerjen bölgesinin farklı ısınma paterni vardır. Çayır ve Ot alerjenleri için duyarlı olan bölgelerde olmayanlara göre anlamlı sıcaklık farkı henüz 2. dakikada başlarken; Cynadon, Kedi, D. farina., D. pteronyssinus bölgelerinde anlamlı farklılığın 5.dakikada ortaya çıktığı saptanmıştır. Test sonu(15.dak) kabarıklık çapı ve bağıl ısı ölçümü arasında doğrusal ilişki yok iken bu iki ölçüm sonuçları arasında önemli derece anlamlı uyum iyiliği saptanmıştır. Nihayetinde medikal termografiyle alerji deri prik testlerinde geleneksel ölçüm sonuçlarıyla uyumlu objektif ve kantitatif bilgi üretilebilir. Termografi kullanımıyla insan hatalarından kaynaklı yanlış sonuçlar azaltılabilir ve daha doğru tanı konulabilir. Alerjiyi daha iyi görmek daha çok bilmek anlamına gelecektir
Özet (Çeviri)
Skin prick tests are frequently used tests to confirm the prediction of Type 1 hypersensitivity. It is preferred over other diagnostic modalities due to its rapid application, immediate results, low risk of systemic reactions and relatively cheapness. However, its application, measurement and evaluation may reduce its diagnostic value due to human dependence . Medical thermography is promising in the evaluation of the results because it provides non-invasive, objective and quantitative data in allergy tests . In addition to the limited number of studies on the use of medical thermography in allergies, it has been observed that there is a lack of data in the literature due to the fact that these studies are conducted in adult patients and there are different opinions about the diagnostic parameter to be used. In our study, we aimed to define a new diagnostic parameter for thermographic measurements and to investigate its relationship and compatibility with traditional skin prick measurement results. In this context, the clinical and demographic characteristics of a total of 63 patients who underwent routine allergy skin testing between November 2020 and April 2021 in Hacettepe University Pediatric Allergy Polyclinic, as well as the skin test areas, were examined thermographically. With the help of the thermal camera integrated into the smartphone, repetitive thermal images were taken during the skin prick test waiting period. For spatial relative temperature calculation, a function of the point temperature measurements of the positive control area (Cp), negative control area (Cn), and allergen zone (A) in each image was taken. Caloric allergy index (CAI), which expresses the spatial relative temperature position of each region according to the positive and negative control in terms of skin reactivity, was accepted as the main diagnostic parameter. According to the KAI results, each allergen zone has a different warming pattern. While the significant temperature difference in areas sensitive to Grass mix and Weed mix allergens compared to those who are not, starts at the 2nd minute;however significant differences in Cynadon, Cat, D. farinae., D. pteronyssinus regions were detected at the 5th minute. Although there was no linear relationship between the wheal diameter (15.min) and the relative temperature measurement, a significant goodness of agreement was found between these two measurement results. Ultimately, objective and quantitative information compatible with traditional measurement results can be produced in allergy skin prick tests with medical thermography. With the use of thermography, false results due to human errors can be reduced and a more accurate diagnosis can be made. Seeing the allergy better will mean knowing more.