Gebe kadınlarda sağlık okuryazarlığı ile genital hijyen davranışları ve bunlarla ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of health literacy and genital hygiene behaviors along with related factors in pregnant women
  1. Tez No: 689393
  2. Yazar: EMRE MUSAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesinde Kadın doğum ve hastalıkları polikliniğine başvuran hastalarda sağlık okuryazarlığının değerlendirilmesi, buna bağlı olabilecek diğer değişkenlerin sağlık okuryazarlığı üzerine etkileri ve genital hijyen davranışlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesinde Kadın doğum ve hastalıkları polikliniğine başvuran gebe olan hastalarda anket usulü ile yapılmıştır. 15.03.2021 ile 24.05.2021 tarihleri arasında polikliniğe başvuran 450 adet gönüllüye anketler dağıtılmış ve yanıtlar tamamlandıktan sonra toplanmıştır.. Sağlık okuryazarlığının değerlendirilmesinde Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği Kısa Formu(HLS-EU-Q16), genital hijyen davranışının değerlendirilmesi için "Genital Hijyen Davranışları Envanteri'' kullanıldı. HLS-EU-Q16 ölçeğinden sağlık okuryazarlığı düzeyi: (0-25) puan : yetersiz sağlık okuryazarlığı, (>25-33) : sorunlu – sınırlı sağlık okuryazarlığı, (>33-42) : yeterli sağlık okuryazarlığı, (>42-50) : mükemmel sağlık okuryazarlığı olarak elde edilen puana göre dört kategoriye ayrılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS (versiyon 20.0) İstatistik Paket Programı'nda değerlendirildi. Verilerin analizinde Ki-Kare testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: It is aimed to evaluate the health literacy in the outpatient polyclinics of Gynecology and Obstetrics at Sakarya University Training and Research Hospital and to examine the effects of other correspondıng variables on health literacy along with the genital hygiene behaviors. MATERIALS AND METHODS: The study used questionnaire method which was conducted among pregnant patients who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinic of Sakarya University Training and Research Hospital. Questionnaires were distributed to 450 volunteers who applied to the outpatient clinic between 15.03.2021 and 24.05.2021, and the answers were collected after the completion. The European Health Literacy Scale Short Form (HLS-EU-Q16) was used for the evaluation of health literacy whıle the“Genital Hygiene Behaviors Inventory”was used for the evaluation of genital hygiene behavior. Health literacy level was divided into four categories according to the score obtained from HLS-EU-Q16 scale i.e, insufficient health literacy (0-25) score, problematic – limited health literacy (>25-33), adequate health literacy (>33-42) and excellent health literacy (>42-50) ). The data was evaluated on computer based Statistical Package Program IBM SPSS (version 20.0). Chi-square test and Spearman correlation analysis methods were used to analyse the data.