Söke Ovası'nda pamuklarda zararlı pembekurt (Pectinophora gossypiella (sounders) lepidoptera;gelechiidae)'un populasyon değişimi ve zarar oranının saptanması
  1. Tez No: 68943
  2. Yazar: A.ARZU KAŞKAVALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ÖNCÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Öz Bu çalışma pamuklarda zararlı pembekurdun Söke Ovası'ndaki populasyon değişimi ve zarar oranının saptanması amaçlarıyla arazi ve laboratuvar çalışmaları olarak 1997 yılında yürütülmüştür. Söke Ovası'ndaki 3 örnekleme tarlasında da biribirine yakın tarihlerde olmak üzere pembekurdun populasyon yoğunluğu açısından üç belirgin tepe noktası gözlenmiştir. Pembekurdun zarar oranının saptanması ile ilgili çalışmalarda pembekurttan zarar görmüş taraklara ve rozet çiçeklere sadece Kanlı Azmak örnekleme tarlasında ve hafif bulaşıklılık şiddetinde rastlanmıştır. En yüksek koza zararı, pembekurt larvası ve ikiz çiğit sayılan Kanlı Azmak örnekleme tarlasında saptanmış olup, bunu sırasıyla Özbaşı ve Güllübahçe örnekleme tarlaları izlemiştir. Örnekleme tarlalarından toplanan 100 kozadaki koza zarar oranı, vejetasyon dönemi içinde %0 ile %53 arasında değişmekte olup, vejetasyon dönemi sonunda Kanlı Azmak'ta %47, Özbaşı'nda %18 oranında, Güllübahçe'de ise temiz olarak saptanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Pembekurt, Pecünophora gossypiella, pamuk, populasyon yoğunluğu, zarar oranı. ABSTRACT This study was conducted in 1997 for the purposes of determining the population densities and injury ratio of pinkbollworm which is harmful on cotton in Söke Plain as the field and laboratory studies. There were 3 peaks for population densities in all sampling fields in Söke Plain at the time almost nearly each other. In the study related with the determination of injury ratio of pinkbollworm, the pinkbollworm' s damaged flower buds and rosette flowers were only observed in Kanlı Azmak sampling field as slight infestation intensity. The highest boll damage, pinkbollworm larva and twins cotton seed numbers were recorded from Kanlı Azmak sampling field, this was followed by Özbaşı and Güllübahçe sampling fields, as pinkbollworm's population densities situation. The boll injury ratio in the 100 bolls collected from the sampling fields were ranged between 0% and 53% during vegetation period. At the end of vegetation period, it was determined that the boll injury ratio's of Kanlı Azmak and Özbaşı were 47% and 18%, respectively; although in Güllübahçe, there wasn't any damage. KEY WORDS: Pinkbollworm, Pecünophora gossypiella, cotton, population densities, injury ratio.
Özet (Çeviri)