COVID-19 pandemisinin sağlık çalışanlarının çocuklarındaki ruhsal belirtiler ve uyku sorunlarına etkisi
The mental health and sleep problem impacts of COVID-19 on healthcare workers' children
- Tez No: 689463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmalar COVID-19 pandemisinin toplumda, özellikle sağlık çalışanlarında olumsuz ruh sağlığı sonuçlarına yol açtığını göstermektedir. Salgının yetişkinler üzerindeki etkisine ilişkin çok sayıda araştırma mevcut olmakla birlikte, çocuklar özellikle; sağlık sektörü çalışanlarının çocuklarına olan etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmada salgın COVID-19 pandemisi sürecinde sağlık çalışanlarının çocuklarında salgının ruh sağlığı ve uyku sorunları üzerine etkilerini araştırmak ve ebeveynlerdeki sağlık anksiyetesiyle ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi, Türkiye sınırları içinde yaşayan sağlık çalışanları ve onların arasındaki çocuklarından oluşmaktadır. Araştırmaya 8-15 yaş arası çocuğu olan 1043 sağlık çalışanı katılmış, çevrimiçi olarak Sosyodemografik Veri Formu ve Sağlık Anksiyetesi Envanteri, Güçler ve Güçlükler Anketi ile Çocuklar için Uyku Bozuklukları Ölçeğini tamamlamışlardır. Sağlık personelleri arasında kadın cinsiyette, hemşirelerde, ruhsal bozukluğu olanlarda, kendisi veya çocuğunda kronik hastalık bulunanlarda, nöbet/vardiya usulü çalışanlarda ve bir süre evden ayrı kalmış olanlarda sağlık anksiyetesi puanı daha yüksek saptanmıştır. Güçler ve Güçlükler Anketi ile genç ebeveynlerin çocuklarında, hemşire çocuklarında, kendisi veya ebeveyninde ruhsal bozukluk olan çocuklarda ve kronik hastalığı olan çocuklarda diğerlerine göre daha yüksek belirti düzeyi saptanmıştır. Ruhsal bozukluk veya kronik hastalık tanısı olan çocuklarda uyku bozukluklarının daha sık olduğu saptanmıştır. Sağlık çalışanının salgın sürecinde bir süre evden ayrı kalmış olması, COVID-19 tanısıyla izlenmiş veya COVID-19 enfeksiyonu geçirdiğini düşünmüş olması ise hem ebeveyndeki yüksek sağlık anksiyetesi düzeyiyle, hem de çocuktaki yüksek belirti düzeyi ve uyku sorunlarıyla ilişkilidir. Araştırmamız salgın döneminde COVID-19'la ilgili psikolojik ve çevresel stresörlerin sağlık çalışanları ve çocukları üzerindeki olası ruhsal etkilerine işaret etmektedir. Salgın döneminde savunmasız gruplar arasında yer aldıkları düşünülen sağlık çalışanları ve çocuklarının ruh sağlığını korumaya yönelik etkili önlemler alınmalıdır. Salgının kısa ve olası uzun vadeli etkilerini önlemek ve/veya hafifletmek için özellikle daha yüksek risk altında olduğu saptanan sağlık çalışanlarının ve çocuklarının pandemi dönemlerinde ruhsal açıdan daha etkin şekilde desteklenmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Studies show that the COVID-19 pandemic causes negative mental health consequences in society, especially in healthcare workers. Although there are many studies on the effect of the pandemic on adults, there is little information regarding its influence on children, especially on healthcare workers' children. In this study, it was aimed to investigate the effects of the pandemic on mental health and sleep problems on children of healthcare workers during the epidemic COVID-19 pandemic and to determine its relationship with health anxiety in parents. The research sample consists of healthcare professionals living within the borders of Turkey and their children. 1043 healthcare workers whose children between aged 8-15 participated in the study, and completed the Sociodemographic Data Form and Health Anxiety Inventory, Strengths and Difficulties Questionnaire, and Sleep Disturbance Scale for Children via online form. Health anxiety scores of healthcare workers were found to be higher in the female gender, nurses, those with mental disorders, those with chronic illnesses in themselves or their children, those who worked shift procedures, and those who were away from home for a while. With the strengths and difficulties questionnaire, higher symptom levels were found in children of young parents, children of nurses, children with mental disorders, and children with chronic diseases. Sleep disorders have been found more commonly in children who have mental disorders or chronic diseases. The fact that the healthcare worker was away from home for a while during the pandemic, was followed up with the diagnosis of COVID-19, or thought that he was infected with COVID-19 is related to both the high level of health anxiety in the parent and the high symptom level and sleep problems in the child. Our research points to the possible psychological effects and environmental stressors related to COVID-19 on healthcare workers and their children during the pandemic period. Effective measures should be taken to protect the mental health of healthcare professionals and their children who are thought to be among the vulnerable groups during the pandemic period. To prevent and/or mitigate the short and possible long-term effects of the pandemic, it may be beneficial to support mental health of healthcare workers and their children who are found to be at higher risk during pandemic periods and to improve working conditions.