Financial market participation and business cycles in Turkey
Türkiye'de finansal piyasalara katılım ve reel iktisadi dalgalanmalar
  1. Tez No: 689462
  2. Yazar: SERTAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalısma finansal piyasalara sınırlı katılımın, gelismekte olan piyasa ekonomilerinin is çevrimi karakteristiklerine etkilerini incelemektedir. Çalısmada, standart küçük ekonomi is çevrimi modelinin Özbilgin (2010) tarafından sınırlı finansal katılım içerecek sekilde genisletilmis hali kullanılmaktadır. Sınırlı finansal katılım modeli, borç alma ve sermaye biriktirme kabiliyetleri açısından farklılasmıs heterojen ajanlar içermektedir. Çalısmada öncelikle finansal piyasalara katılımın gelismekte olan ülkelerde, gelismis ülkelere oranla daha az oldugu gösterilmistir. Daha sonra model Türkiye için kalibre edilip finansal katılımdaki degisikliklerin is çevrimi karakteristiklerine etkileri incelenmistir. Modelin sonuçları artan finansal katılımın hem tüketimdeki dalgalanmaların hem de dıs ticaret dengesinin konjonktüre karsı hareketinin azalmasına yol açtıgını göstermektedir. Ayrıca model, faiz oranı sokları eklenerek genisletilmis ve bilesik modelin reel iktisadi dalgalanma niteliklerini sınırlı katılım modelinden daha iyi açıkladıgı gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of limited financial participation on business cycle characteristics of emerging market economies using the model of Özbilgin (2010), where the standard small open economy business cycle model is extended to include heterogeneous agents that are differentiated by their ability to borrow and accumulate capital. First, I document that developing countries have less financial market participation than advanced economies. I then calibrate this model to the Turkish economy and analyze the effect of changes in the level of financial inclusion on business cycle characteristics. The results show that having higher financial inclusion, similar to the levels of advanced economies, results in higher consumption smoothing and lower countercyclicality of the trade balance. I also extend the model by adding interest rate shocks and show that the combined model matches business cycle statistics better than the limited participation model.