COVİD-19 pandemisinin anatomi eğitimi üzerine etkisi
The effect of the COVID-19 pandemic on anatomy education
  1. Tez No: 689473
  2. Yazar: DİLEK ÇAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Öğrencilerden alınan geri bildirimler, eğitim-öğretim sürecinde ulaşılması hedeflenen noktaların tespit edilmesinde yaygın olarak kullanılan araştırma yöntemlerinden biridir. Bu kapsamda çalışmamızda, Covid-19 pandemi dönemi ve öncesinde anatomi eğitimi alan öğrencilerin karşılaştıkları zorlukları, uyum sağlayabilme yetenekleri, avantaj ve dezavantajları ile başarı ve memnuniyet düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza Balıkesir Üniversitesi, Tıp Fakültesi 1., 2., 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 560 öğrenci dâhil edilmiştir. Ancak bu öğrencilerden 399'u (%71,25) çalışmaya katılmıştır. Öğrencilere 91 sorudan oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Veriler, SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilip yorumlanmıştır. Araştırmamıza katılan öğrencilerin yaş ortalaması 20.57 ± 2.21 olarak, anatomi sınav başarı ortalamaları ise sırasıyla 1.sınıfların 79.20±10.30, 2.sınıfların 62.30±19.16, 3.sınıfların 52.45±14.64, 4.sınıfların 57.48±15.30 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The feedback received from the students is one of the research methods that is widely used in determining the points aimed to be reached in the education-teaching process. In this context, our study aimed to investigate the difficulties faced by students who received anatomy education during and before the Covid-19 pandemic, their ability to adapt, their advantages and disadvantages, and their level of success and satisfaction. 560 students studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of Balıkesir University Faculty of Medicine were included in our study. However, 399 (71.25%) of these students participated in the study. A questionnaire consisting of 91 questions was applied to the students. The data were analyzed and interpreted with the SPSS 22.0 package program. The mean age of the students participating in our study was 20.57 ± 2.21, and the average of anatomy exam success was 79.20 ± 10.30 for the 1st grades, 62.30±19.16 for the 2nd grades, 52.45±14.64 for the 3rd grades, 57.48±15.30 for the 4th grades, respectively.