Bedenin güzelleştirilmesi baskısı ve kadın
The beauty pressure on woman body
- Tez No: 689474
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında, kadın bedenine yöneltilmiş güzellik baskısı ve bu baskının niteliği incelenmiştir. Tezimiz kadınların üzerinde gerçekten böyle bir baskı olduğunu, bu baskının da toplumsal, psikolojik, ekonomik, siyasi gibi farklı boyutları olduğunu öne sürmektedir. Beden sosyal anlamlarla yüklü toplumsal bir inşadır. Tarihsel süreç içerisinde eril bir anlayışla biçimlenmiş olan zihin/beden ikiliğinde, bedeni kadın temsil etmiştir. Bu yüzden kadın bedenine yüklenen sosyal anlamlar da çok daha fazladır. Böyle olunca, kadın bedenine yapılan müdahaleler de elbette çok daha fazla olacaktır. Güzellik baskısı da bu müdahalelerden biridir. Bu baskı belki doğrudan bir müdahale gibi görünmeyebilir fakat dolaylı yollardan kadınların etrafını kuşatmış durumdadır. İşte bu tez çalışması bu kuşatılmışlığı incelemiş, niteliğini, içeriğini ve işleme mekanizmalarını anlamaya çalışmıştır. Yapılan alanyazın taraması ve saha çalışmasında görülmüştür ki; kadınlar üzerinde böyle bir baskı vardır ve onları zorlayıcı bir sosyal fenomen olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pressure of beauty directed against the female body and the nature of this pressure have been examined. Our thesis suggests that there is really such a pressure on women, and this oppression has different dimensions such as social, psychological, economic and political. The body is a social construction loaded with social meanings. In the historical course, woman has represented the body, in the dichotomy of mind/body, which was shaped by a masculine understanding. Therefore, the social meanings attributed to the female body are much more than male body. As such, the interventions made on the female body will of course be much more. Beauty pressure is also one of these interventions. This pressure may not seem like a direct intervention at first sight but it has besieged the surroundings of women with the indirect ways. This thesis has examined this besiegement and tried to understand it's nature, context and its processing mechanisms. It was seen in the literature review and field study that there is such pressure on women and it emerges as a compelling social phenomenon.