Cryptographic misuse detection tools
Kriptografik yanlış kullanım tespit eden araçlar
- Tez No: 689478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Matematik, Science and Technology, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde dijital cihazlar hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Bu cihazları fotoğraf paylaşmak, arkadaşlarımızla iletişim kurmak ve para alışverişi yapmak gibi işler için kullanırız. Tüm bu eylemlerin gizliliğe ihtiyacı vardır. Aslında, doğru şekilde kullanılan kriptografik sistemler bu gizlilik ihtiyacını karşılayabilir. Ancak bazı durumlarda geliştiriciler, kriptografik bilgi eksikliği ve kripto API'larının zor kullanımı gibi nedenlerle hata yapabilirler. Bu yüzden kriptografik yanlış kullanımların tespiti yeni bir çalışma alanı haline gelmiş ve bu yanlış kullanımları tespit etmek için araçlar geliştirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, 11 kriptografik yanlış kullanım tespit aracı üzerine çalışılmıştır. Bahsedilen bu 11 araç, Android platformunda CryptoLint [61], CMA [87], CDRep [77], sPECTRA [68], BinSight [79], CHIRON [85], CryptoGuard [84] ve CRYLOGGER [83]; iOS platformunda iCryptoTracer [76] ve Automated Binary Analysis [65] ve IoT platformunda ise CRYPTOREX [94]'tir. Ayrıca, çalışmamızda kapsamlı bir kural seti tanımlanmış ve gelecekteki çalışmalara katkı sağlamak amacıyla her bir aracın eksiklikleri de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today digital devices are an inevitable part of our lives. We use these devices for things like sharing photos, communicating with friends, and exchanging money. All these actions need privacy. In fact, properly used cryptographic systems can fulfill this need for privacy. However, in some cases developers can make mistakes, because of the reason such as lack of knowledge about cryptography and hard usage of cryptographic APIs. Thus, cryptographic misuse detection has become a new field of study and tools have begun to be designed to detect these misuses. In this study, we discuss 11 detection tools. They are CryptoLint [61], CMA [87], CDRep [77], sPECTRA [68], BinSight [79], CHIRON [85], CryptoGuard [84] and CRYLOGGER [83] in Android platform; iCryptoTracer [76] and Automated Binary Analysis [65] on iOS platform and CRYPTOREX [94] on IoT platform. Moreover, we give a comprehensive rule set and discuss shortcomings of each tool to contribute to future studies.