Birinci derece yakını meme kanseri olan kadınların meme kanseri korkusunun erken tanı davranışları üzerinde etkisi
The effect of breast cancer fear on early diagnosis behavior of women with a first degree relative with breast cancer
  1. Tez No: 689495
  2. Yazar: ZEYNEP OLÇAR ECE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SERAP KOÇAK, PROF. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı birinci derece yakını meme kanseri olan kadınların meme kanseri korkusunun erken tanı davranışları üzerinde etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini 03 Haziran -02 Aralık 2019 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji-Onkoloji servisinde meme kanseri tanısıyla yatan kadınların birinci derece yakınları ile Hematoloji-Onkoloji günü birlik servisine başvuran meme kanserli kadınların birinci derece yakını 108 kadın oluşturdu. Verilerin toplanmasında Kişisel Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Meme Kanseri Korku Ölçeği kullanıldı. Veriler IBM SPSS 22 programında sıklık, yüzde, ortalama, testi, Anova, Post Hoc Tukey, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleriyle değerlendirildi. Araştırmanın sonucunda; kadınların %25,0'i düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yaparken, klinik meme muayenesi ve mamografi yaptıran kadınların oranı sırasıyla %23,1 ve %19,4'tür. Birinci derece yakını meme kanseri olan kadınların; yaşları arttıkça kadınların meme kanseri korku ölçeğinden aldığı puanlarda düşmekte olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to examine the effect of women's breast cancer fear on early diagnosis behavior who have first degree relative with breast cancer. The population of this study consists of two groups as 108 women: One group as first-degree relatives whose women relatives stay in Hatay Mustafa Kemal University Research Hospital's Hematology-Oncology service with breast cancer diagnosis and another group as first-degree relatives whose women relatives consult to Hematology-Oncology day service, between 03 June-02 December 2019. Personal Information Form and Breast Cancer Fear Scale are used in the data collection. Data evaluated in IBM SPSS 22 program with frequency, percentage, mean, Anova, Post Hoc Tukey, Pearson correlation and regression analysis. As a result of the study, 25.0% of women do breast examination to themselves regularly, and do clinical breast examination and mammography with 23.1% and 19.4%, respectively. For women who have first-degree relatives with breast cancer, it is determined that as women's age increase, their scores on breast cancer fear scale decrease.