Birinci derece yakınlarında meme kanseri olan kadınların bilgi ve destek gereksinimlerinin saptanması
Determination of the information and support needs of women with primary relatives with breast cancer
  1. Tez No: 304472
  2. Yazar: SAADET ANDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL KARAYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma birinci derece yakınlarında meme kanseri olan kadınların bilgi ve destek gereksinimlerini ve bu gereksinimlerin ne derece karşılandığını saptamak amacıyla yapılmıştır.Yöntem: Araştırma Ağustos 2010-Şubat 2011 tarihleri arasında iki üniversite hastanesi, bir eğitim ve araştırma hastanesinin kemoterapi üniteleri, Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı ve Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırma örneklemini 156 kadın oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Tanıtıcı Bilgi Formu ve Bilgi ve Destek Gereksinimleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler; sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır.Bulgular: Araştırma örneklemine alınan kadınların genel olarak bilgi gereksinimlerinin önemi puan ortalamaları ( :3.72±0.19) destek gereksinimlerinin önemi puan ortalamalarından ( :3.24±0.41) daha yüksek bulunmuştur. Aynı zamanda, kadınların genel olarak bilgi gereksinimlerinin karşılanma düzeyi puan ortalamaları ( :2.01±0.64) destek gereksinimlerinin karşılanma düzeyi puan ortalamalarından ( :1.26±0.68) daha yüksek bulunmuştur.Sonuç ve öneriler: Kadınların bilgi gereksinimi açısından çok önemli olarak belirttikleri konular; meme kanserinin nedenleri, tedavisi, belirti ve bulguları, kendi kendine meme muayenesi (KKMM) ve meme kanseri olmamak için yaşam biçiminde değiştirmesi gereken durumlar olarak saptanmıştır. Kadınların çok önemli olarak belirttikleri destek gereksinimi konuları; KKMM yapmayı öğrenme, meme kanseri ile ilgili kendisi ve yakını hakkındaki endişeleri ve bir sağlık profesyoneli tarafından memelerinin muayene edilmesi olarak bulunmuştur. Kadınların çocuklarıyla onların meme kanseri olma risklerini nasıl konuşacağı, kendi meme kanseri olma riskini ailesiyle nasıl konuşacağı ve kendisi ve çocukları için genetik danışmanlığa ilişkin bilgi gereksinimlerinin hiç karşılanmadığı bulunmuştur. Hemşirelerin, birinci derece yakınlarında meme kanseri olan kadınlara, meme kanseri, nedenleri, tarama, tanılama, tedavi yöntemleri ve meme kanserinden korunma gibi konular hakkında bilgi vermesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was performed in an attempt to determine the information and support needs of women whose first-degree relatives have breast cancer and to what extent these needs are met.Method: Research was conducted in the chemotherapy units and Department of Radiation Oncology and Department of Hematology Oncology policlinics of two university hospitals and one training and research hospital between August 2010 and February 2011. The research sample was consisted of 156 women. Questionnaire Form and Information and Support Needs Questionnaire were used as the data collection tools. In the analysis of the data, descriptive statistics such as number, percentage, mean and standard deviation were used.Results: In general, information need score averages ( :3.72±0.19) of women included in the research sampling was found to be higher than their score averages of support needs ( :3.24±0.41). Likewise, score averages ( :2.01±0.64) of women regarding to what extent their information needs were met were found to be higher than their score averages ( :1.26±0.68) regarding to what extent their support needs were met.Conclusion and Recommendations: The subjects, which were indicated by women as very important in terms of information needs, were determined as; the reasons, treatment, symptoms and findings of breast cancer, breast self examination (BSE) and situations to be changed in the lifestyle so as not to get breast cancer. The subjects of support needs, which were indicated by women as very important, were found as; learning how to do BSE, concerns about the self and the relative regarding the breast cancer and examination of breasts by a health professional. It was found that the information needs, regarding how the women should talk to their children about their breast cancer risk, how they should talk to their families about their breast cancer risk and the information needs concerning the genetic consultancy for themselves and their children were never met. It is suggested for nurses to give information to women whose first-degree relatives have breast cancer, about the subjects such as breast cancer, its reasons, scanning, diagnosis, treatment methods and protection from breast cancer.