Mevlâna Celaleddin Rumi ve kozmopolitanizm
Mevlâna Celaleddin Rumi and cosmopolitanism
  1. Tez No: 689500
  2. Yazar: KADRİ SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
XIII. asırda yaşamış büyük İslam düşünürü ve mutasavvıf Mevlâna Celaleddin Rumi çağları aşan düşünce ve eserleriyle sadece mensubu olduğu kültür coğrafyasını değil, tüm Avrupa ve batı dünyasını etkisi altında bırakmıştır. Mevlâna, her dilden, dinden ve renkten insanı hoşgörü ve sevgi ile kucaklamış, tüm insanlığın sevgi ve hoşgörü sembolü olmuş önemli bir değerdir. Mevlâna Celaleddin Rumi'nin evrensel düşünce ve eserleri günümüzde gündemdeki yerini korumakta, her geçen gün yeni çalışmalara, farklı bakış açılarına ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Düşünce ve eserlerinin her asırda kendini sürekli yenilemesi, Mevlâna'nın insanlığa ait değerlerin devamını ve evrensel ilkelerini kavramasında gizlidir. Bu çalışmada Mevlâna Celaleddin Rumi'nin din, dil, ırk, ideoloji, sosyal statü ve rolden uzak tüm insanlık adına sevgi ve barış toplumunun inşası, barış ve kardeşlik içerisinde birlikte yaşama arzusu ile ilgili düşünce, mesaj ve eserleri değerlendirilmiştir. Öncelikli olarak, bireyin insanlık adı verilen büyük komüniteye aitliğinin savunulduğu, yerel nitelikteki bağlılıkların yerini evrensel bağlılığa bıraktığı, evrensel düşüncelerin benimsenerek, tüm dünyanın vatan olarak görüldüğü kozmopolitanizm düşüncesine değinilmiştir. Devamında Mevlâna Celaleddin Rumi'nin tüm insanlığa sunmuş olduğu birlik, barış, kardeşlik, hoşgörü gibi evrensel eserleri ve mesajlarıyla kozmopolitik yönü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mevlâna Celaleddin Rumi, who is a great Islam philosopher and sufi, lived in the Xlll th century ,affected not only his own cultural geography but also the whole Europe and Western world with his thoughts and works. He is a value that hugs everybody with love , from any language,religion,color or body; he is a divine value that became a symbol of love and tolerance of the whole humanity. The universal thoughts and works of Mevlâna Celaleddin Rumi remain valid today and also inspire new work and different views. His thoughts and works are valid at every century is because of that Mevlâna had confirmed the humanity and its values and universal norms. At this study, the humanity love of Mevlâna Celaleddin Rumi to build a love and peace society, the thoughts, messages and works to live in peace and brotherhood are mentioned that are far away from the difference of religion, language,racism,political views, social statute or roles. Fundamentally, it is mentioned that individual belongs to the big community instead of local commitment; cosmic thoughts are adopted and the whole world is accepted as the homeland in this cosmopolitanism thought. Afterwards, the cosmopolitic part of Mevlâna Celaleddin Rumi iş mentioned with his cosmic works and messages that contain unity,peace,brotherhood and tolerance.