Zihinsel antrenman yöntemlerinin 15-18 yaş basketbolcularda teknik beceri performansı üzerine etkisi
The effect of mental training methods on technical skill performance of 15-18 age basketball players
  1. Tez No: 689499
  2. Yazar: BİLAL AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, 15-18 yaş grubu basketbol sporcularında 8 hafta boyunca gerçekleştirilecek zihinsel antrenman uygulamalarının basketbol teknik becerileri üzerinde herhangi bir değişim yaratıp yaratmayacağını anlamaya çalışmaktır. Ayrıca katılım sağlanan antrenmanların sporcuların becerileri üzerinde herhangi bir farklılık yaratıp yaratmadığı da ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu çalışma ön test ve son test olacak şekilde deney ve kontrol gruplu bir araştırma deseni oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın araştırma grubunu Rize ili içerinde mücadele eden amatör bir spor kulübünün sporcuları oluşturmaktadır. Araştırmaya 15-18 yaş aralığında bulunan toplam 19 sporcu (Xyaş=16,56+/-0,80; deney grubu:10, kontrol grubu:9) dâhil edilmiştir. Tüm sporcular öncelikle bir basketbol beceri parkuruna dâhil edilmiş ve basketbol becerileri 100 üzerinden değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler 3 basketbol antrenörü ve 2 spor bilimleri fakültesinde basketbol derslerine giren öğretim üyesi tarafından yapılmıştır. Ön testten sonra deney ve kontrol grubundaki tüm katılımcılar 8 hafta boyunca normal basketbol antrenmanlarına katılım sağlamış, ayrıca deney grubundaki sporcular normal antrenmandan sonra 1 saat sürecek bir zihinsel antrenman programına dahil edilmişlerdir. 8 hafta sonra en başta girdikleri basketbol beceri parkuruna tüm katılımcılar bir kez daha katılım sağlamış ve aynı şekilde değerlendirilmişlerdir. Analizlere başlamadan önce deney ve kontrol gruplarının ön test ve son testlerden almış oldukları puanların normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile test edilmiştir. Normal dağılım sonuçlarına göre deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanlarını karşılaştırmak için bağımsız gruplarda t-testi veya Mann Whitney-U testinden faydalanılmıştır. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının ön test-son test puan ortalamalarındaki değişimi anlamak için ise bağımlı gruplarda t-testi veya Wilcoxon z testinden faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ön testlerde farklılık çıkmamasına rağmen reverse, göğüs pası, önden, arkadan ve bacak arası el değiştirme becerileri ile toplam parkur puanında deney grubu lehine son testlerde anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca parkur süresi hariç diğer tüm becerilerde deney ve kontrol gruplarında anlamlı gelişimler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand whether mental training practices to be carried out for 8 weeks in basketball players aged 15-18 will cause any changes on basketball technical skills. In addition, another aim is to reveal whether the trainings participated in make any difference on the skills of the athletes. This study was carried out by creating a research design with experimental and control groups as pre-test and post-test. The research group of this study consists of the athletes of an amateur sports club competing in the province of Rize. A total of 19 athletes (Xage=16.56+/-0.80; experimental group:10, control group:9) in the 15-18 age range were included in the study. All athletes were first included in a basketball skill track and their basketball skills were evaluated out of 100. Evaluations were made by 3 basketball coaches and 2 faculty members who teach basketball at the faculties of sports sciences. After the pre-test, all the participants in the experimental and control groups participated in normal basketball training for 8 weeks, and the athletes in the experimental group participated in a mental training program that would last for 1 hour after physical training. After 8 weeks, all participants once again participated in the basketball skill track they entered at the beginning (pre-test) and were evaluated in the same way. Before starting the analysis, whether the scores of the experimental and control groups from the pre-test and post-test showed normal distribution were tested with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk tests. In order to compare the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups according to the normal distribution results, t-test or Mann Whitney-U test was used in independent groups. In addition, t-test or Wilcoxon z-test was used in dependent groups to understand the change in the pretest-posttest mean scores of the experimental and control groups. Although there was no difference in the pre-tests as a result of the analyzes, there were significant differences in the post-tests in favor of the experimental group in the reverse, chest pass, hand switching skills from the front, back and between the legs, and the total course score. In addition, significant improvements were detected in the experimental and control groups in all other skills, except for the track finishing time.