Klinik hemşirelerin ve yönetici hemşirelerin dönüşümcü liderlik uygulamaları hakkındaki görüşlerine ilişkin çanakkale ilinde bir çalışma
A study in çanakkale about the views of clinical nurses and executi̇ve nurses on transformational leadership practices
  1. Tez No: 689572
  2. Yazar: NURCAN MANAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsan yaşamında vazgeçilmez olan sağlığın korunmasında, hemşireler önemli bir yere sahiptir. Sağlığın sürdürülmesine yönelik hizmetlerin planlanması, uygulanması, değerlendirilmesi ve bu hizmetleri yerine getirecek kişilerin eğitiminden sorumlu olan hemşirelik mesleğinde iyi lidere ve yöneticilere ihtiyaç vardır. Bu amaçla çalışma Çanakkale ilinde yer alan üç hastanedeki klinik hemşirelerin ve birlikte çalıştıkları yönetici hemşirelerin algıladıkları dönüşümcü liderlik özelliklerini saptamak ve yönetici hemşirelerin sahip oldukları liderlik özelliklerini ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri“Liderlik Uygulamaları Envanteri”formu kullanılarak anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, betimleyici istatistikler kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluştururken, orta yaş bir hemşire grubunun olduğu görülmektedir. Çalışmada eğitim çeşitliliği göze çarpmaktadır ve katılanların büyük çoğunluğunu lisans mezunları oluşturmaktadır. Yönetici hemşirelerin büyük çoğunluğunun yönetim ve liderlik eğitimi almadıkları belirlenmiştir. Çalışmaya katılan yönetici ve klinik hemşireler benimsenen liderlik tarzını yardımsever liderlik olarak saptarken, bir üst yönetimden memnun olarak fikir belirtmişlerdir. Yöneticilerin liderlik özelliklerini tam olarak taşımadıkları sonucuna ulaşılırken, yönetim ve liderlik eğitimi almaları gerekliliği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nurses have an important position on protecting health which is essential for human life. In nursing profession, which is responsible for planning, practising, assessing services to sustain health and is responsible for the educations of the ones who would perform the services, good leaders and managers are needed. In this regard, the study is done descriptively for the purpose of determining the transformational leadership traits of what the clinic nurses and the manager nurses servicing with them perceive and for revealing the leadership traits of the manager nurses, in three hospitals of Canakkale city. Data of the study is collected using“Leadership Practices Inventory”form through survey method. In the analysis of data, descriptive statistics are used. While a clear majority of the nurses participating the study consists of females, it is seen that a middle aged nurses group is. In the study, educational variety attracts the attention and a vast majority of the participators consists of the ones having bachelor's degree. It is determined that most of the manager nurses have not been educated in management and leadership. While the manager nurses and the clinic nurses participating the study appoint the adopted leadership style as benevolent leadership, they form a view on upgrade management contentedly. It is deduced that the managers do not have the traits of leadership fully and the education of leadership and management is suggested.