Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı ruhsal travma belirtileri, benlik saygısı ve fonksiyonel olmayan tutumların incelenmesi
A study of childhood trauma symptoms, self-esteem and dysfunctional attitudes of university students
  1. Tez No: 689573
  2. Yazar: AYÇA GAMZELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada; üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı ruhsal travma belirtileri, benlik saygısı ve fonksiyonel olmayan tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 18-21 yaş aralığındaki 365 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ-28), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ-A) kullanılmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların fonksiyonel olmayan tutum puanlarında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Gelir düzeyine göre çocukluk çağı ruhsal travma belirtileri puanlarında ve benlik saygısı puanlarında anlamlı bir farklılık vardır. Doğum sırasına göre çocukluk çağı travma belirtileri puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ile benlik saygısı düzeyi arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki vardır ve çocukluk çağı travmaları benlik saygısı düzeyini negatif yönde yordamaktadır. Çocukluk çağı travmaları ve fonksiyonel olmayan tutumlar arasında anlamlı pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur ve çocukluk çağı travmaları fonksiyonel olmayan tutumları pozitif yönde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine university students' childhood trauma symptoms, self-esteem, and dysfunctional attitudes. The sample of the study consists of 365 university students between the ages of 18-21. Sociodemographic information form, Childhood Mental Trauma Scale (CTQ-28), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) and Dysfunctional Attitudes Scale (DAS-A) were used as data collection tools in the study. As a result of the analysis, a significant difference was found according to gender in the dysfunctional attitude scores of the participants. There is a significant difference in scores of childhood mental trauma symptoms and the self-esteem scores according to the income level. A significant difference was found in scores of childhood trauma symptoms according to the order of birth. There is a significant and negative correlation between childhood traumas and self-esteem levels, and childhood trauma scores negatively predict the self-esteem level. A significant positive correlation was found between childhood trauma scores and dysfunctional attitudes, and childhood traumas positively predict dysfunctional attitudes.