İlk ve orta öğretim okul yöneticilerinin spora yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Sports awareness of primary and secondary school administrators examining the levels
  1. Tez No: 689577
  2. Yazar: HANDAN SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN HACICAFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan farklı ilk ve ortaöğretim devlet okullarında görev yapan okul müdürü ve okul müdür yardımcılarının spora yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğünde ilk ve ortaöğretim devlet okullarında görev yapan basit tesadüfü örnekleme yöntemiyle seçilmiş 242 okul yöneticisinden oluşturmaktadır. Çalışmada gerekli olan verileri toplayabilmek amacıyla“Spor Farkındalığı Ölçeği (SFÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde Krusukal-Wallis H testi ile Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Anlamlı ikili karşılaştırılmalarda çoklu mukayese testlerinden Bonferroni düzeltmesi testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda katılım sağlayan okul yöneticilerinin ölçeğin tüm alt boyutları açısından spor farkındalık düzeylerinin orta üstü düzeyde olduğu belirlenmiştir. Spor bilgisi ve bilgiyi ayırt etme alt boyutunda bulunan ”Çocukların gelişimleri için sporun faydalı olduğunu düşünürüm“ maddesine ve sosyal ve bireysel fayda alt boyutunda bulunan ”Sporun insanın sosyalleşmesine katkı sağladığını düşünürüm" maddesine daha fazla puanla katılım sağladıkları belirlenmiştir. Ayrıca erkek okul yöneticilerin kadınlara göre, evli olan yöneticilerin bekârlara göre daha fazla, 36-40 yaş aralığında olan okul yöneticilerinin diğer yaş guruplarında bulunan yöneticilere göre daha fazla, yüksek lisans mezunu yöneticilerin diğer eğitim guruplarında bulunan yöneticilere göre daha fazla, çocuğu sporla ilgilenen okul yöneticilerinin ilgilenmeyen yöneticilere göre daha fazla, sporla ilişkileri olan yöneticilerin olmayan yöneticilere göre daha fazla, okulunda beden eğitimi öğretmeni bulunmayan okul yöneticilerinin, okulunda beden eğitimi öğretmeni bulunan okul yöneticilerinin göre daha fazla ve okullarında 5 ve üzerinde spor faaliyetlerine katılım sağlayan okul yöneticilerinin daha az spor faaliyetlerine katılım sağlayan okul yöneticilerine göre daha fazla spor farkındalığı içerisinde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca cinsiyet ve daha fazla takımla okul sporları federasyonu faaliyetlerine katılım sağlayan yöneticilerin anlamlı bir farkın olduğu diğer değişkenlerde ise olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the awareness levels of school principals and assistant school principals working in different primary and secondary public schools within the body of the Rize Provincial Directorate of National Education in the 2019-2020 academic year. General screening model was used in the research. The sample of the study consists of 242 school administrators selected by simple random sampling method, working in primary and secondary public schools in Rize Provincial Directorate of National Education. In order to collect the necessary data in the study, the“Sport Awareness Scale”was used. Krusukal-Wallis H test and Mann-Whitney U test were used in the analysis of the data. Bonferroni correction test, one of the multiple comparison tests, was used for pairwise comparison of groups with significant differences.