Okul çocuklarında (5-12 yaş) enürezis sıklığının endişe düzeyi ile ilişkisi
Relationship of enuresis frequency and anxiety in school children (5-12 years)
  1. Tez No: 689586
  2. Yazar: BUSE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, çocuk servisine enürezis tanısı ile gelen 5-12 yaş grubu okul çocuklarının enürezis sıklığının endişe düzeyi ile ilişkisini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, 1 Aralık 2019-29 Şubat 2020 tarihleri arasında özel bir hastanenin çocuk servisine enürezis tanısı ile gelen 238 çocuk dahil edilmiştir. Veriler; çocuk bilgi formu, İşeme Bozuklukları Semptom Skoru (İBSS) ve Enürezisi Olan Okul Yaş Dönemindeki Çocukların Endişe Kaynakları Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans, pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışma bulguları çocukların %71,4'ünün daha çok gece altını ıslattığı ve %63,4'ünün de daha önce herhangi bir tedaviye başvurmadığını göstermektedir. İdrar kaçırmada başvurulan ya da kullanılan tedavi yöntemleri olarak; %44,5'i sıvı kısıtlaması ve gece uyandırma, %25,2'si kayıt tutma ve ödüllendirme, %22,3'ü de mesane jimnastiği uyguladığını ifade etmiştir. Enürezisi Olan Okul Yaş Dönemindeki Çocukların Endişe Kaynakları Ölçeği toplam puanı ile İBSS hayat kalitesi puanı arasında pozitif, hastalıkla ilgili endişe kaynakları puanı arasında pozitif, çevresiyle ilgili endişe kaynakları puanı ile pozitif yönde ilişki belirlenmiştir. Sonuç olarak; bu çalışma kapsamında 5-12 yaş grubu okul çocuklarının enürezis sıklığının endişe düzeyinden etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive type in order to determine the relationship between enuresis frequency and anxiety level in 5-12 year-old school children who came to the pediatric ward with a diagnosis of enuresis. A total of 238 children who came to the pediatric ward of a private hospital with a diagnosis of enuresis between December 1, 2019 and February 29, 2020 were included in the study. Data; The child information form was collected with the voiding disorder symptom score (VDSS) and the sources of anxiety scale of school age children with enuresis. The data collection forms were filled in by the researcher with the supervision and support of the parents after the necessary explanations about the research were made and the consent of the parents was obtained. In the analysis; Independent samples t test, ANOVA, Pearson correlation and multiple linear regression analysis were used. The findings of the study illustrate that 71.4% of the children gets wet more at night and 63.4% of them have not applied to any treatment before. As the treatment methods used in urinary incontinence; 44.5% of them practice fluid restriction and night awakening, 25.2% of them practice record keeping and rewarding, and 22.3% of them practice bladder gymnastics. There was a positive correlation between the total score of anxiety sources and the VDSS quality of life score, a positive relationship between the disease-related anxiety sources score, and a positive relationship with the environmental anxiety sources score. Finally; it was observed that the frequency of enuresis in school children aged 5-12 was affected by the level of anxiety